Kardeşi 'darbeye komuta'dan hapiste olan AKP Genel Başkan Yardımcısı'nın yeğeni de firarda

AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin Bakü Büyükelçiliği'nde görevli yeğenin de, 'FETÖ' üyesi olduğu ve arandığı belirlendi.

Kardeşi 'darbeye komuta'dan hapiste olan AKP Genel Başkan Yardımcısı'nın yeğeni de firarda

15 Temmuz darbe girişiminin tepe isimlerinden AKP Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli’nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli’nin, Bakü Büyükelçiliği’nde görevli oğlunun da, ‘FETÖ’ üyesi olduğu ve arandığı belirlendi.

AKP’nin yayın organlarından Akşam gazetesinin haberine göre, Ankara’da hazırlanan ‘FETÖ’ Çatı İddianamesi’nde darbe girişimine komuta ettiği iddia edilen 38 kişilik ekip içinde yer alan “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi Mehmet Dişli’nin, 15 Temmuz günü Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği’nde 2. katip olarak görev yapan oğlu Mehmet Beyazıt’ın da, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı.

Bakü’den de firar etti

Dışişleri Bakanlığı tarafından yurda dönmesi için çağrı yapılan Mehmet Beyazıt Dişli’nin, bu çağrıya uymadığı ve Bakü’den üçüncü bir ülkeye geçiş yaptığı öğrenildi. Yurda dönmeyi reddeden Dişli, Eylül ayında meslekten çıkarıldı.

1 dolara ilginç savunma

15 Temmuz’da Genelkurmay Stratejik Dönüşüm Daire Başkanlığı görevinde bulunan eski Tümgeneral Mehmet Dişli, oğlundan söz ederek şu ifadeyi vermişti: “Söz konusu bir dolar oğlum Dişli’nin ilk defa görev yeri olan Azerbaycan’a atandığı için ve yurtdışında maaş aldığından dolayı orada yapmış olduğumuz harcamalardan artan dolarlardan bir tanesidir.”