Kamu arazisinin adım adım Cübbeli'ye peşkeşinin öyküsü

İstanbul Sultanbeyli'de kamu arazisi İsmailağa Cemaati'ne peşkeş çekildi.

Kamu arazisinin adım adım Cübbeli'ye peşkeşinin öyküsü

İstanbul Samandıra’da bulunan bir spor alanı, kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet Hoca’ olarak bilinen gerici Ahmet Mahmut Ünlü’nün cemaati İsmailağa Cemaati için ‘Özel Eğitim Alanı’na dönüştürüldü.

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak‘ın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen konuya ilişkin teklif, CHP’li Meclis üyelerinin ret oyuna karşın AKP’li Meclis üyelerinin oylarıyla kabul edildi.

Habere göre, İsmailağa cemaatine bağlı olarak faaliyet gösteren Hiranur Vakfı, Sancaktepe’nin Samandıra mahallesinde 2006’da kuruldu. Vakıf, Sancaktepe Sevenler caddesi üzerindeki Kapalı-Açık Semt Spor Alanı’nda kalan 3 bin 470 metrekarelik araziyi 2006 yılında satın aldı. Arazi, 2012 yılında ‘özel sosyal ve kültürel tesis alanı’na dönüştürüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi’ne Mayıs ayında gelen teklifte, bu isteğin ‘vakfa ait yapıların kalitesini arttırmayı ve yüksek kullanım oranına ulaşmasını’ amaçladığı belirtildi. Böylece arazinin kamu yararına kullanımının arttırılacağı savunuldu. Ayrıca yapılacak binanın çatı katının ise inşaat yoğunluğuna dahil edilmemesi istendi. Bu talep yönetmeliğe aykırı olduğu için reddedildi. Kabul edilen teklifte inşaat yoğunluğu da düşürüldü. Ancak yeni imar planı değişikliğine göre alana artık yurt, pansiyon, okul veya kurs yapılabilecek.

“Vakıflar neden kollanıyor?”

CHP’li Meclis üyesi Servet Baylan, karara karşı dava açacaklarını belirterek, “Bölgenin spor alanına ihtiyacı vardı. Kamu yararı denilerek artık sadece belli vakıflara çalışılıyor. Kamu arazisi vakıf için özelleştirildi. Bu halkın çocukları nereye gidecek? Nerede spor yapıp oyun oynayacak? Yurttaş kollanmıyor. Vakıflar neden kollanıyor?” diye sordu.

Arazi dikenli tellerle çevrildi

Bölgeye gidildiğinde, alanın vakfa ait komşu binalarla birlikte iki metre duvarla çevrildiği görülüyor. Duvarın en üst kısmında ise dikenli teller yer alıyor. Araziye erişim sadece vakıf binasının girişinden mevcut. Alanda dört katlı bir binanın inşaatı çoktan bitmiş. İki katlı inşaat ise sürüyor. Ayrıca vakfa, Sancaktepe Belediyesi de ücretsiz servis aracı hizmeti sunuyor.