Kadir Topbaş güldürdü: FETÖ'cü olamam, imam hatip eğitimi aldım

İBB Başkanlığı görevinden istifa eden AKP'li Kadir Topbaş, kendisine yönelik 'FETÖ' suçlamalarına tuhaf ifadelerle yanıt verdi.

Kadir Topbaş güldürdü: FETÖ'cü olamam, imam hatip eğitimi aldım

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı görevinden geçtiğimiz hafta istifa eden AKP’li Kadir Topbaş, kendisine yönelik ‘FETÖ’ suçlamalarına “Ben İmam Hatip Eğitimi aldım. Ben ilahiyat eğitimi almış birisiyim. FETÖ’cü olamayız”  diye yanıt verdi.

Topbaş, istifasının ardından koltuğuna getirilen Sivas Katliamı sanıklarının avukatı Mevlüt Uysal’ı makamında ziyaret etti. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Topbaş burada istifası ve kendisine yönelik ‘FETÖ’ suçlamalarınaa şu yanıtları verdi:

“Beyaz bir sayfa açarak geldim, onurumla arzı veda ettim. Benim hakkımda bir takım ithamlarda bulunuyorlar. Bütün samimiyetimle söylüyorum ben İmam Hatip Eğitimi aldım. Ben ilahiyat eğitimi almış birisiyim. Dinini bilen, inancını bilen insan Allah’la kul arasına kimsenin giremeyeceğini bilir. Biz bundan dolayı FETÖ’cü olamayız, Asla. Böyle bir yafta bize yakışmaz, yapışmaz. Bunun altını çizerek net söylüyorum. Kimseye özel davranmamaya özen gösterdim. O bir takım ithamlar hepsi yersiz. Biz beyaz sayfa açarak onurumuzla geldik, tekrar onurumuzla arzı veda ettik.

“Gezi’den sonra aday olmak istemedim”

2014 yerel seçimlerinde aday olmak istemediğini açıklayan Topbaş, “2014 seçimlerinde, başka bir arkadaşıma devredip arz-ı veda etmek istedim. Gezi olayları sonrasında partimiz bir kan kaybeder ve İstanbul’u alamazsa faturasının bana kesileceğini düşündüm. Çünkü kamuoyundaki büyük ilgi ve destek beni işaret ediyordu. Ben aday olmasaydım, siya ilerimiz bizi başka bir türlü değerlendirirdi. Bıraktı ve gitti derlerdi. Bunu yapmamak için aday olduk. Bunu açık ve net söylüyorum ben esasında 2014 seçimlerinde 2 dönem yeterli diye düşünüyordum” diye konuştu.

“Kırgın değilim”

Topbaş, hakkında bazı taraflı yazıların çıktığını savunarak şunları söyledi:

“Bütün siyasiler olarak bizim bulunduğumuz nokta hedefte olduğumuz bir yerdir. Bu yüzden bunları ben eleştiri olarak almıyorum hiç kimseye de kırgın değilim, kimseye de bir tavır koymadım. Aksi taktirde biz duygularımızla hareket etseydik, elimizde bulunan güç bize çok farklı işler yaptırırdı. Ama biz bunu yapmadık. Benim yönetim anlayışımdan dolayı hiçbir siyasi gerginliğe girmedim. O yüzden kimseye kırgın değilim.”

“5 dosyayla ilgisi yok”

Kendisini istifa noktasına getirdiği ifade edilen AKP’li üyelerin sunduğu 5 dosya ile ilgili de konuşan Topbaş, “Benim istifamın o 5 dosya ile hiçbir alakası yok. Bu kararım benim çok daha eski birkaç ay öncesinden geliyor. Düşüncelerimde, değerlendirmelerimde kendimce mütalaa ettiğim bir süreç vardı. Bu belediyede ben daha önce de dosyaları iade ettim. Partili olmama rağmen yanlış gördüğüm zaman doğrular konusunda yetkilerimi kullanmaya çalıştım. 5 dosya ile görev bırakılır mı? Başkan 5 dosyadan dolayı görevi bırakıyor, böyle bir şey olmaz. Kırgınlık olarak görmeyin, o 5 dosya ile alakası yok” dedi.