İzmir'de tehlikeli gerginlik: Suriyelilerin çadırları yıkıldı

İzmir’in Torbalı İlçesi’nin Pamukyazı Mahallesi’nde bir çocuğu dövdüğü öne sürülen Suriyeli gruba, mahalle sakinleri sopa ve tırpanla saldırdı. 1’i ağır 30 kişinin yaralandığı olay sonrası yaklaşık 500 kişilik Suriyeli grup, mahalleyi terk etti. Yaralılar ambulanslarla Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Mahalle sakini olan ve kavgada bıçakla ağır yaralanan 22 yaşındaki Mustafa M. ise ambulansla İzmir... View Article

İzmir'de tehlikeli gerginlik: Suriyelilerin çadırları yıkıldı

İzmir’in Torbalı İlçesi’nin Pamukyazı Mahallesi’nde bir çocuğu dövdüğü öne sürülen Suriyeli gruba, mahalle sakinleri sopa ve tırpanla saldırdı. 1’i ağır 30 kişinin yaralandığı olay sonrası yaklaşık 500 kişilik Suriyeli grup, mahalleyi terk etti.

Yaralılar ambulanslarla Torbalı Devlet Hastanesi’nde tedaviye alındı. Mahalle sakini olan ve kavgada bıçakla ağır yaralanan 22 yaşındaki Mustafa M. ise ambulansla İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi.

Pamukyazı’da gergin geçen gecenin ardından mahalle sakini 300 kişilik bir grup, bu sabah toplanarak ellerindeki sopalarla Suriyelilerin kaldığı bölgeye gitmeye başladı. Durumu fark eden Suriyeliler ise çadırları terk ederek hızla bölgeden uzaklaştı.

Torbalı- Tire karayoluna çıkan Suriyeliler, otostop yapıp ayrılmak istedi ancak hiç bir araç sürücüsü onları almadı. Suriyeli grup yaya olarak Tire yönüne doğru uzaklaştı.

Çadırlar yıkıldı

Mahalleli kişiler, Suriyelilerin kaldığı 40 çadırı yıktı. Pamukyazı Mahalle Muhtarı Ali Çürükçü, “Mahalleliyi durdurmak imkansızdı. Çok öfkeliler. Mahallemizde Suriyeli istemiyoruz. Onların gelişiyle olaylar arttı. Devlet bunları alıp kamplara götürsün” dedi.

İfade alınmış

İzmir İl Jandarma Komutanlığı, Torbalı İlçesi’ne bağlı Pamukyazı Mahallesi’nde bir çocuğun dövülmesi iddiasıyla başlayan ve bölgedeki Suriyelilerin ayrılmasıyla sonuçlanan olayla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Olayın yaşandığı ilk gün A.A., M.A., M.H. ve A.H. adlı 4 Suriyelinin ifadesinin alındığı, ardından savcılık talimatıyla serbest bırakıldıkları belirtilen açıklamada, bölgede benzer bir olayın yaşanmaması için gerekli önlemlerin alındığı vurgulandı.

(Haber ve fotoğraflar: DHA)