İşte Başkanlık için 'pilot' bölge: 9 yakınını belediyeye müdür yapmış!

aKP'li Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in belediyede üst makamları yakınlarıyla doldurduğu oraya çıktı.

İşte Başkanlık için 'pilot' bölge: 9 yakınını belediyeye müdür yapmış!

2014’te seçilmesinin ardından makam aracını lüks bir marka ile değiştirmesine gelen tepkilere “tüm belediye başkanları Audi ile gelsin, ben yanlarına Passat mı çekeyim?” sözleriyle “isyan” eden AKP’li Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in belediyede üst makamları yakınlarıyla doldurduğu oraya çıktı.

Keleş, 2 yıl içerisinde aralarında amcası, gelini, yeğeni ve kuzenin de bulunduğu 9 akrabasını belediyede üst düzey görevlere atadı.

Başkanlık için ‘pilot’ bölge

Amcası Şemsettin Yenersoy, teyze kızı Mesude Özcan ile komşusu ve aile dostu Ali Güney’i Belediye Başkan Yardımcısı yapan Keleş için sosyal medyada Düzce Belediyesi aile şeması çıkarıldı. Şemanın altına da, “Başkanlık Sistemi için pilot bölge seçilen Düzce’de uygulama sorunsuz bir şekilde ilerliyor” notu düşüldü.

Sözcü gazetesinden Kamil Elibol‘un haberine göre, CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, “Sadece yönetimde değil belediye iştiraki olan iki şirkete de akrabalarını doldurdu” dedi.

AKP’li başkanın eşi Gönül Keleş’in yeğeni Emre Kahraman Özel Kalem Müdürü oldu. Keleş yeğenlerinden; Ferit Girgin’i Destek Hizmetleri Müdürü, Zeynan Karabacak’ı Su ve Kanalizasyon Müdürü, Kenan Güreşçioğlu’nu Fen İşleri Müdürü atadı.

Keleş, iki yıl Özel Kalem Müdürlüğü’nü yapan yeğeni Akif Keleş’i geçen yıl Yazı İşleri Müdürlüğü’ne kaydırdı. Mehmet Keleş, gelini İlkay Karabulut Keleş’i de unutmadı.

İlkay Keleş, iki yıldır kayınpederinin Basın Danışmanlığı’nı yürütüyor… Sosyal medyada Keleş’in “hanedanlığı”nı gösteren şemanın altına da, “Başkanlık Sistemi için pilot bölge seçilen Düzce’de uygulama sorunsuz bir şekilde ilerliyor” notu düşüldü.

Şirketlerde de akrabaları var

Keleş’in Düzce Belediyesi’nde eş, dost, hısım akrabadan oluşturduğu kadro için ‘hanedanlık’ yorumları yapıldı. 4 başkan yardımcısından ikisinin akrabası, birinin ise aile dostu olması manidar karşılandı.

CHP Düzce İl Başkanı Zekeriya Tozan, belediye iştiraki olan İNTAŞ ve YEYPAŞ A.Ş.’de Keleş’in yakınlarının yönetici ve personel olarak istihdam edildiğini öne sürdü. Tozan, “Sadece yönetimde değil belediye iştiraki olan iki şirkete de akrabalarını doldurdu. Personel kayıtlarına bakıldığında hangi akrabaların çalıştığı ve ne kadar maaş aldıkları görülebilir” dedi.