İstanbul'da taksilere indi-bindi uygulaması bugün başlıyor

İstanbul'da taksi ücretlerinde yeni uygulama bugün başlıyor.

İstanbul'da taksilere indi-bindi uygulaması bugün başlıyor

İstanbul’da bugün 12.00 itibari ile resmen taksi ücretlerinde yeni bir uygulamaya geçiliyor.

Aralık ayının son günlerinde uygulamaya konulacağı açıklanan ve kamuoyunun bilgisine sunulan taksilerde ‘indi bindi’ ücreti uygulaması UKOME kararı ile bugün öğlen saat 12.00 itibari ile İstanbul’da resmen başlayacak.

Kısa mesafe yolcu almak istemeyen taksiler için yapılan şikayetler üzerine İstanbul Taksiciler Odası aralık ayında harekete geçmiş ve şikayetleri ortadan kaldırmak için taksilerde kısa mesafe uygulaması fikrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) sunmuştu.

Bu uygulamayı karara bağlamak üzere dün sabah saatlerinde toplanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararı oy birliğiyle kabul etti.

İndi bindi ücreti 8 lira 70 kuruş

Düzenlemeye göre 2.5 kilometreye kadar olan taksi mesafesi için ‘indi-bindi’ uygulaması yapılacak.

Bu uygulama için belirlenen ücret ise 8 lira 70 kuruş olarak kabul edildi. İstanbul Taksiciler Odası’nın hazırladığı uygulama İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilgili birimleri tarafından da kabul edildi.

Buna göre taksimetre açılış ücreti tüm bölgeler için 3 lira 45 kuruş olacak. Gidilen kilometre başına 2 lira 10 kuruş ücret yazacak. Yolculuk başına minimum ücret ise 8 lira 70 kuruş olacak.