İsrail'den Mescid-i Aksa kararı: Dedektörler kaldırılıyor

İsrail, Mescid-i Aksa konusunda geri adım sayılabilecek bir adım attı.

İsrail'den Mescid-i Aksa kararı: Dedektörler kaldırılıyor

İsrail’in Kanal 2 televizyonunun haberine göre, İsrail polisi Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurulan metal arama dedektörlerini kaldıracağını açıkladı. 

Sputnik’in haberine göre, kaldırılan dedektörlerin yerine yerine el dedektörleri kullanma kararı alındı.

İsrail’in Aksa’nın kapılarına el dedektörleriyle arama yapacak polis güçleri yerleştireceği öne sürülen haberde, Kudüs Emniyet Müdürü Yoram Ha-Levy ve Kudüs Belediye Başkanı Nir Berekat’ın bu adıma destek verdiği aktarıldı. Öte yandan, Kudüs’teki son gelişmeleri değerlendirmek üzere mini kabine toplantısı yapılacağı belirtildi.

Henüz resmi açıklama yok

Konuyla alakalı İsrail makamlarından resmi açıklama yapılmadı.

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü sabah saatlerinde Mescid-i Aksa’da silahlı saldırıda bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı.

Olayın ardından Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif’in iki kapısını pazar günü açmış ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

İsrail, Mescid-i Aksa’nın kapılarına kurduğu metal detektörler vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif’te egemenlik sağlamak istiyor. Filistin halkı, metal detektörlerin güvenlik sağlama amaçlı değil, Aksa üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

İsrail’in, Aksa’yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa’nın zamansal ve mekansal olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe ediyor.