İsmail Kahraman Anıtkabir talebini reddetti: Ne gereği var?

TBMM Başkanlığına yeniden seçilen İsmail Kahraman, teamül gereği yapılan Anıtkabir’i ziyaret talebini reddetti.

İsmail Kahraman Anıtkabir talebini reddetti: Ne gereği var?

Laiklik düşmanı sözleri ile tanınan TBMM Başkanı İsmail Kahraman; Meclis Başkanlığı seçimi ve siyasi partilerin üyelerinin seçiminin ardından oluşan yeni TBMM Başkanlık Divanı’nın dün gerçekleşen ilk toplantısında CHP’li üyelerin Anıtkabir’i ziyaret talebini “Ne gereği var. Dönem başında zaten ziyaret ettik” diyerek reddetti.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı‘nın haberine göre, TBMM teamülleri gereği Başkanlık Divanı’nın oluşmasının ardından Anıtkabir ziyareti de gerçekleştiriliyor. CHP’li üyeler ret cevabının ardından, Kahraman’ın TBMM Başkanlığı seçimi öncesinde yaptığı açıklamalarla ‘Atatürkçü’ söylemlerde bulunduğunu anımsatarak, “Seçim geçti, Atatürkçülük de bitti” yorumu yaptı.

“İşleme alırsak kabul etmiş oluruz”

Toplantıda HDP’li TBMM Başkanı Pervin Buldan da TBMM Başkanlığı tarafından iade edilen soru önergesi ve Meclis araştırması önergelerini gündeme getirdi. Buldan, söz konusu önergelerin işkence, katliam gibi hükümeti rahatsız eden ifadeler nedeniyle geri verildiğini belirterek, “Bunları söylemeyeceksek ne söyleyeceğiz?” diye sordu. TBMM Başkanı Kahraman, önergelerdeki iddiaları işleme alması durumunda ilgili iddianın kabul edildiği anlamına geleceğini savundu.