"IŞİD'i koalisyon değil, Suriye ordusu yendi"

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de IŞİD'i yok etme başarısının öncelikle Suriye yönetimine ve ordusuna ait olduğunu belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves La Drian’ın “Rusya, Suriye’de IŞİD’i yok etme başarısını sahiplendi” açıklamasına yanıt verdi.

Bakanlığın açıklamasında “Fransız bakandan Rusya’nın IŞİD zaferini sahiplendiğini duymak en hafif tabirle tuhaf. Suriye’de IŞİD’in yok edilmesi, öncelikle Suriye yönetiminin ve ordusunun başarısıdır” dendi.

Suriye ordusunun Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle yüzlerce yerleşim birimini IŞİD’den kurtardığına ve ülkenin tamamına yakınında kontrolü ele geçirdiğine dikkat çeken bakanlık, koalisyon güçlerinin ise Deyr ez Zor’daki Suriye ordusu mevzilerini bombalayarak hükümet güçlerinin karşısında olmaya odaklandığını vurguladı.

Üç yıldır IŞİD’le mücadele eden koalisyonun kısa süre önce ilk kez ‘sonuç’ elde ettiğini de belirten bakanlık, bu sonucun ‘Rakka ve kent sakinlerinin yoğun bombardımanla imha edilmesi’ olduğunun altını çizdi.