IŞİD yöneticisine üniversite hastanesinde tedavi: İşte skandal fotoğraflar...

10 Ekim Katliamı'nı organize etmekle suçlanan IŞİD yöneticisi Edremit Türe’nin Kırşehir'de üniversite hastanesinde tedavi gördüğü ortaya çıktı.

IŞİD yöneticisine üniversite hastanesinde tedavi: İşte skandal fotoğraflar...

102 kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Katliamı’nı organize etmekle suçlanan IŞİD yöneticisi Edremit Türe’nin polis takibindeyken Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi olduğu ortaya çıktı. Birçok katliamdan sorumlu bir başka IŞİD yöneticisi olan İlhami Balı ise 2014’te polis takibindeyken özel hastanelerde yaralı IŞİD’lileri ziyaret ettiği ve örgütsel faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

IŞİD’in Bakanlar Kurulu tarafından 2013’te terör örgütü ilan edilmesine karşın örgütün Türkiye sorumlusu olduğu belirtilen Ebubekir kod adlı İlhami Balı ve adamlarının, 2014’te Gaziantep’te elini kolunu sallayarak faaliyet yürüttükleri ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ‘ın haberine göre, 10 Ekim Katliamı dosyasına giren fotoğraflarda, Türkiye’de bir çok kanlı eylemin talimatını veren İlhami Balı’nın 2014’te Suriye’den Gaziantep’e getirilen yaralı IŞİD’lileri hastanelerde ziyaret ettiği ve Mersin’e sevk ettiği anlaşıldı. Üstelik bu durum polis tarafından bizzat kayıt altına alınmasına karşın Balı suçüstü yapılarak yakalanmadı. 10 Ekim Katliamı’nı organize etmekle suçlanan Edremit Türe’nin ise 2012 yılında El Kaide üyeliği kapsamında takip edilirken rahatlıkla Suriye’ye gittiği, yaralandıktan sonra tedavisini Kırşehir’de üniversite hastanesinde yaptığı, memleketi Kırıkkale’de örgütlenme içine girdiği anlaşıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından kırmızı bültenle aranan ve başına ödül konulan IŞİD’in Suriye’deki önemli yöneticilerinden İlhami Balı’nın Gaziantep’teki yürütülen soruşturma dosyaları Ankara’daki Gar katliamı davasına girdi. Bu dosya içinde Gaziantep Emniyeti’nin Balı hakkında düzenlediği fezleke de çıktı. Fezlekeye göre Gaziantep polisi, Balı’yı 4 Haziran-4 Kasım 2014 tarihleri arasında dinledi, fiziki takibe aldı. Bunun sonucunda Balı’nın 997 adet tapesi oluşturuldu, 19 adet takip yapıldı. Bu takipler içinde en dikkat çekeni İlhami Balı’nın Suriye’deki çatışmalarda yaralanarak Gaziantep’e getirilen IŞİD’lileri hastanede ziyareti oldu. Buna göre polis, Balı’yı 2014’te adım adım izlemiş. Teknik takip dosyasına göre İlhami Balı, 19 Temmuz 2014 tarihinde Gaziantep’te bulunan özel Sevgi Hastanesi’nde bulunan yaralı IŞİD’lilerin Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Ömer Sayar Hastanesi’ne sevkini organize etti. Balı’yı teknik takipli izleyen polis, Sevgi Hastanesi önünde teknik araçlarla olayı izlemeye de aldı. İlk kez ortaya çıkan fotoğraflara göre İlhami Balı, hastane içinde bir süre dolaştı, yaralı IŞİD’lilerle konuştu.

Hastane ziyareti

İlhami Balı, 12 Ağustos 2014’te ise Özel Primer Hospital Hastanesi’ne gitti. IŞİD üyesi Kamil Rüştü Yumuşak’la birliktte hastane acil servisine giden Balı, önce yaralı IŞİD’lilerle, ardından ise hastane yetkilileriyle görüştü.

Hastanede suç istü yapılmayan İlhami Balı ve adamlarının yakalanması için 20 Eylül 2014 tarihinde operasyon kararı alındı. Fezlekeye göre Balı ve Büyükçelebi evlerinde bulunamadı, sadece Rüştü Yumuşak ele geçirildi. Balı, daha sonra Suriye’ye geçerek sınır emiri oldu ve IŞİD’lilerin Suriye’ye girişlerini organize etti.

Türkiye’deki IŞİD saldırıları da Balı’nın firarından sonra meydana geldi. Yakalanamayan Balı, Suriye’de bir çok kanlı eylemi organize etti. 2015’ten bu yana 10 canlı bomba, 1 bombalı saldırı, 3 silahlı saldırı sonucunda 10’u polis ve 1’i asker olmak üzere toplam 304 kişi hayatını kaybetti. 62’si polis ve 7’si asker olmak üzere toplam bin 338 kişi yaralandı.

Elini kolunu sallayarak Suriye’ye gitti

IŞİD’in önemli yöneticilerinden biri de Edremit Türe. Gar katliamı davasında sanık olan Türe, Yunus Durmaz’la birlikte Antep yapılanmasını oluşturmak ve Ankara katliamını organize etmekle suçlanıyordu. Halen Suriye’de olduğu tahmin edilen Türe, henüz IŞİD ortada yokken El-Kaide adına Suriye’de giderek savaştı. Kırıkkale Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Türe, 2012’de adım adım izlendi, telefonları dinlendi. Gar dosyasına gönderilen binlerce sayfalık dinleme kayıtlarında, Türe’nin rahatlıkla İstanbul, Ankara, Hatay illerinde gezerek örgütsel faaliyet yürüttüğü, sonrasında Suriye’ye geçtiği anlaşıldı.

[Haber görseli]

Suriye’de bulunan Türe, 14 Haziran 2012’de yaptığı telefon görüşmesinde karşısındakine, “Ee bi ameliyat olayı var da. Ameliyata geldim” dedi. 22 Haziran 2012 tarihli görüşmede ameliyat olduğunu belirten Türe, 8-9 gün sonra hastaneden çıkacağını söyleyerek, “oradaki kardeşe” mesaj iletti. Emniyet, bu tapenin altına, “Çatışma bölgesinde dizinde sakatlık oluşan Edremit Türe’nin çatışma bölgesindekiler tarafından tedavi amaçlı ilimize gönderildiği, ameliyat olduktan sonra iyileşir iyileşmez tekrar çatışma bölgesine döneceği değerlendirilmektedir” notu düşüldü. Bu nota karşın, Türe hastaneden çıktıktan sonra elini kolunu sallayarak Suriye’ye gitti.

Türe’nin memleketi Kırıkkale’de 2012 boyunca yaptığı örgütsel toplandılar de polis tarafından o dönem sürekli izlendi. Ancak ne Türe, ne de adamları gözaltına alındı.

İşte polis gözetiminde IŞİD’li tedavisinin fotoğrafları:

Haber görseli

 

Haber görseliHaber görseli

Haber görseli

Haber görseli