İBB'den Tuzla'da çok sayıda kişiyi hastanelik eden kokuya ilişkin yeni açıklama

Tuzla'da çok sayıda kişiyi hastanelik eden gaz kokusu ile ilgili İBB'den yeni açıklama geldi.

İBB'den Tuzla'da çok sayıda kişiyi hastanelik eden kokuya ilişkin yeni açıklama

İstanbul Tuzla’da bir çok mahallede solunan ve genizleri yakan yoğun koku ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Yoğun olarak hissedilen kokudan etkilenen kadın ve çocuklardan oluşan çok sayıda kişi hastaneye kaldırıldı. Yayılan kokudan etkilenerek hastanelere başvuran 60 kişinin tedavileri tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Tuzla’daki yoğun kokunun nedeninin atık su kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığını açıkladı.

İBB Twitter adresinden yapılan açıklamada, “Akşam saatlerinde Tuzla’da bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri gelmesi üzerine İBB ekipleri süratle bölgeye sevkedilmiş olup; sözkonusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit edilmiştir.İlk incelemelerde, insan sağlığını olumsuz etkileyen bir durum olmadığı belirlenmiştir. İSKİ, kolektör kapaklarından hava tahliyesi yolu ile kokuyu gidermeye çalışmaktadır” denildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, “Dün Tuzla ilçesinde bulunan bazı mahalleleri etkileyen yoğun koku şikayetleri gelmesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri AFAD, İl Çevre Müdürlüğü, İSKİ bölgede araştırmalarını sürdürüyor. Kokunun kaynağının tespiti için, İSKİ, itfaiye, AFAD, İBB, İl Çevre Müdürlüğü, İSTAÇ ve Sağlık Müdürlüğü AKOM’da kriz masası oluşturdu. Gece itfaiye, İGDAŞ ve AFAD ekipleri hava ölçümleri yaptı. Söz konusu kokunun atıksu kolektör hattına kaçak deşarj edilen kimyasal atıktan kaynaklandığı tespit tahmin ediliyor. Kolektörlerlerden alınan numuneler İSKİ laboratuvarlarında analiz çalışmaları devam ediyor” denildi.

http://gazetemanifesto.com/2017/12/25/chpli-akif-hamzacebi-tuzladaki-kokunun-kaynagi-bir-tesisin-kimyasal-tankindan-sizan-nitrik-asit/

http://gazetemanifesto.com/2017/12/26/afad-ekipleri-tuzladaki-koku-icin-cihaza-tanimli-olmayan-bir-gaz-aciklamasi-yapti/