Hande Fırat'ın haberine dair açıklama: Hürriyet'e iftirada sınır tanımazlık

Bugün Hürriyet gazetesinde çıkan "Karargâh rahatsız" haberi ile ilgili gazete tarafından açıklama yapıldı.

Hande Fırat'ın haberine dair açıklama: Hürriyet'e iftirada sınır tanımazlık

Bugün Hürriyet gazetesinde Hande Fırat imzalı çıkan haberin Genelkurmay Başkanlığı’nın rahatsızlık duyduğu yedi başlığa dair verilen yedi yanıt “Karargâh rahatsız” başlığıyla verilmesi sonrasında sosyal medyada konu gündem oldu.

Cem Küçük, Hilal Kaplan gibi AKP yandaşı bazı yazarlar Hande Fırat’ı darbecilere çanak tutmakla nitelerken, haberi de 25 Şubat muhtırası gibi ifadelerle anmaya başladılar.

Bunun üzerine akşam saatlerinde Hürriyet gazetesinden konu ile ilgili bir açıklama geldi. “Hürriyet’e iftirada sınır tanımazlık” başlığıyla yapılan açıklamada yapılan haber savunulurken, Hürriyet gazetesinin ve Doğan Medya Grubu’nun demokrasi için çok büyük mücadeleler verdiği de vurgulanıyor.

Açıklama şu şekilde:

“Gazetemizin ‘Yedi Eleştiriye Yedi Yanıt’ başlığını taşıyan bugünkü manşet haberi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar hakkında son dönemde kamuoyunun belli kesimlerinde ve bazı medya çevrelerinde sıkça gündeme getirilen eleştirilerin, yapılan spekülasyonların Genelkurmay karargahında nasıl değerlendirildiğini konu alıyordu. Bu haberde her bir eleştirinin tek tek yanıtı veriliyordu.

“Ankara Temsilcimiz Hande Fırat’ın imzasını taşıyan bu haberin çok çirkin ve maksatlı bir şekilde olmaması gereken bir mecraya çekilmek istenmesini ibretle izliyoruz. Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde Hürriyet’in bu haberi için kasıtlı bir şekilde, vicdansızca ‘darbe kışkırtıcılığı’ iddiası ortaya atılmış, suçlamalar bu haberde sorumluluğu olan Hürriyet mensuplarının yargılanması talebine kadar uzanan bir linç kampanyasına dönüşmüştür.

“Bir bu kadar ilginci, farklı bir kesimin aynı haberi anayasa referandumunda ‘evet’ oylarına destek olarak yorumlayıp, arkasında AK Parti tabanındaki kararsızlara ‘safları sıklaştırın’ mesajı içeren bir algı operasyonunun yattığını ileri sürmesidir. Sonuçta birbirine tümüyle zıt çizgideki kesimler aynı haberle ilgili olarak farklı niyetler atfetmek suretiyle Hürriyet’e saldırmak konusunda aynı çizgide buluşmuş oluyor.

“Bütün bu suçlamalar kötü niyetlidir. Hürriyet’in haberi dikkatli bir şekilde okunduğunda, metnin son zamanlarda Orgeneral Akar’a yöneltilen eleştirilere dönük yanıtları içerdiği görülebilir. Üstelik, bu eleştirilerin hükümete yakın çevreler değil, hükümete muhalif kesimlerden kaynaklandığı bir sır değildir.

“Hürriyet, bu haberde yalnızca gazetecilik saikleriyle hareket etmiştir. Gazetemizin Ankara Temsilcisi Hande Fırat, habercilik amacıyla Orgeneral Akar’a yönelik söz konusu eleştiri ve suçlamaları Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi’ne sormuş, aldığı yanıtları da yine gazetecilik ölçüleri içinde haberleştirmiştir.

“Neresinden bakılırsa bakılsın, sadece gazetecilik söz konusudur. Bunun dışında söylenecek her şey yalandan ibarettir.

“Bu hadise başlı başına, Türkiye’de iftirada sınır tanımazlığın en uç örneklerinden biri olarak hafızalara yerleşecektir. Herkesin kabul ettiği üzere, sergilediği gazetecilikle darbe girişiminin püskürtülmesinde ve demokrasimizin korunmasında hayli önemli bir rol oynamış olan Ankara Temsilcimiz  Hande Fırat’a atılan bu iftiranın pespayeliğini en iyi değerlendirecek olan Türk kamuoyunun sağduyusudur.

“15 Temmuz darbe girişiminde İstanbul’daki merkezi bizzat kalkışmaya katılan askerlerin işgaline uğramış olan Hürriyet Gazetesi demokrasiden yana kuvvetli bir duruş ortaya koymuştur. Hürriyet’in demokrasiye olan taahhüdünü sorgulamak kimsenin haddine değildir.