Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla yeniden yargıç karşısında

ABD'de Eski bakan Zafer Çağlayan'ın da eklendiği yolsuzluk ve rüşvet davasında hakimden dikkat çeken sözler geldi.

Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla yeniden yargıç karşısında

Reza Zarrab’la birlikte New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde yargılanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla dün yeniden hakim karşısına çıktı.

“ABD’nin İran’a yaptırımlarını delmek ve bankacılık dolandırıcılığı’ suçlamaları ile New York’ta tutuklu olarak yargılanmakta olan Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, duruşma salonuna lacivert renkli mahkûm elbiseleri ile getirildi. Atilla’nın avukatı Cathy Fleming, müvekkilinin kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini ve suçsuz olduğunu savunduğunu aktardı.

Hakim Berman: Davanın seyri değişti

Türkiye’nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da suçlandığı yeni iddianame ile dava seyrinin değiştiğini belirten Yargıç Richard Berman, yeni iddianame ile birlikte devlet kuruluşu olan Halk Bankası’nın ‘kurum olarak öne çıktığını’, Atilla hakkında kara para aklama, bankacılık sahtekârlığı, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoları delme gibi çok güçlü iddialar olduğunu söyledi.

Savcılık ise, Atilla ile ilgili iddianamede yer alan suçlamaların işlendiğinin açık olduğunu savundu. İran ve Türk yetkililerin Sarraf tarafından kurulan suç ağının parçası oldukları belirtildi.

Dün açıklanan ek iddianameyle adı Sarraf davasına sanık olarak eklenen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve diğer yeni isimlerle ilgili suçlamalar dünkü duruşmanın gündemine geldi.

Tarafları dinleyen Hakim Richard Berman Atilla’nın taleplerinin değerlendirileceği ikinci bir duruşmanın 25 Eylül’de yapılmasına hükmetti.