Habertürk'ün yandaşından AKP'ye uyarı: Bu sandıktan evet çıkmaz!

AKP'ye yakınlığı ile bilinen Sevilay Yükselir, başkanlık sisteminin doğru anlatılamadığını ve bu şekilde referandumu kaybedeceklerine işaret etti.

Habertürk'ün yandaşından AKP'ye uyarı: Bu sandıktan evet çıkmaz!

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Habertürk yazarı Sevilay Yükselir, AKP ve MHP’nin uzlaşarak getirmek istediği başkanlık sistemini doğru anlatılamadığını ve bu şekilde referandumu kaybedeceklerini belirtti.

“Şimdiden uyarıyorum. Eğer bu soruların cevapları karşılık bulmazsa, referanduma yangından mal kaçırır gibi gitmeye kalkarsanız o sandıktan evet çıkmaz” diyen Yükselir, kuaförü olduğunu söylediği Yavuz adlı kişinin konu ile ilgili tepkisini örnek vererek “Diyor ki: ‘Referandumda hayır oyu vereceğim!’. ‘Niye?’ diye soruyorum. ‘Çünkü bu başlı başına bir rejim değişikliği getiriyor. Atatürk’ün güç bela kurduğu Cumhuriyet’i ortadan kaldıracak, ülkenin yönetimini bir kişinin iki dudağı arasına bırakacak bir değişikliğe onay vermem!’ yanıtını veriyor.” ifadelerini kullandı.

Yükselir, Cumhurbaşkanı Hukuk Başdanışmanı Mehmet Uçum gibi isimlerin başkanlık sistemine çok hakim olduğunu ve televizyonlara Uçum gibi isimlerin çıkarılması gerektiğini vurguladı

Yükselir’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Dün daha saçlarımı emanet ettiğim kuaförüm Yavuz, 15 Temmuz gecesi ilk sokağa fırlayan, köprüye gidip tankların önüne ilk atlayanlardandır. Diyor ki: “Referandumda hayır oyu vereceğim!” “Niye?” diye soruyorum. “Çünkü bu başlı başına bir rejim değişikliği getiriyor. Atatürk’ün güç bela kurduğu Cumhuriyet’i ortadan kaldıracak, ülkenin yönetimini bir kişinin iki dudağı arasına bırakacak bir değişikliğe onay vermem!” yanıtını veriyor.

İşte benim başından beri anlatmaya gayret ettiğim husus buydu. Bu değişiklik doğru anlatılamıyor halka. Anlatabilen çok az kişi var. Mehmet Uçum bunlardan biri. Belki başka isimler de vardır bilmiyorum ama bu değişikliğin halka anlatımında öne çıkacak insanlar, kesinlikle bu değişikliği içselleştirmiş insanlar olmalı. Uçum mesela bu yüzden başarılı. Çünkü içeriğine hâkim. Neler getirip götüreceğine vâkıf bu değişikliğin.

Bence daha çok konuşmalı. Gerekirse ekranlara çıkarılıp karşısına sadece bu değişikliğe karşı olan gazetecileri oturtup soru sordurulmalı. O kadar faydalı olur ki bu yöntem. Halkın kafasındaki, özellikle muhalefetin argümanlarını muhalif gazeteciler sorsun, Uçum ve onun gibi meselenin özünü idrak eden uzmanlar da cevaplasın.

***

Tabii Yavuz aslında bir örnek. Böyle milyonlarca insan var, kafasında deli sorular olan. Şimdiden uyarıyorum. Eğer bu soruların cevapları karşılık bulmazsa, referanduma yangından mal kaçırır gibi gitmeye kalkarsanız o sandıktan evet çıkmaz!”