Gül'den Trump çıkışı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Trump'ın vize yasağı uygulamasına tepki gösterdi.

Gül'den Trump çıkışı

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD Başkanı Donald Trump’ın çoğunluğu müslüman nüfusa sahip 7 ülkenin vatandaşlarına uyguladığı vize kararına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösterdi.

Gül, yeni ABD yönetiminin kararına ilişkin, “İslam dinini kendi sapkın ideolojileri için kullanan teröristlere avantaj sağlayacak ucuz bir şovdan ibaret” ifadelerini kullandı.

Gül’ün Twitter hesabından yaptığı açıklamaları şöyle;
“Seçim kampanyaları sırasında retorik temelde bir popülizm normal karşılanabilir ve tolere edilebilir. Ancak, Makamı üstlenmenin bedeli sorumlu bir şekilde ve ferasetle hareket etmektir. Aksi takdirde, bir yandan ülkenin itibar kaybına yol açarken diğer yandan insanları acıya ve yıkıma sürüklersiniz. ABD, son Başkanlık kararlarıyla sadece kendi mirasını görmezden gelmekle kalmıyor aynı zamanda demokrasi, insan hakları ve serbest ticaret gibi kendi öz değerlerini de yok sayıyor. Bilhassa bunlar arasında en tartışmalı olan ve “Müslüman yasağı” olarak adlandırılan karar. İslam dinini kendi sapkın ideolojileri için kullanan teröristlere avantaj sağlayacak ucuz bir şovdan ibaret.”