Galata Kulesi'nde tarihi uçuş: Hezarfen gibi Üsküdar'a uçacak

Base jumper Cengiz Koçak, bir etkinlik kapsamında Galata'dan Üsküdar'a uçmayı deneyecek.

Galata Kulesi'nde tarihi uçuş: Hezarfen gibi Üsküdar'a uçacak

Base jumper Cengiz Koçak, bir etkinlik kapsamında Galata’dan Üsküdar’a uçmayı deneyecek. “European Outdoor Film Tour” (EOFT) kapsamında 28 Ekim’de başlayacak proje “Galata Kulesi’nde 2. Hezarfen uçuşu 385 yıl sonra tekrarlanacak” başlığıyla duyuruldu.

Habertürk‘te yer alan habere göre, Base jumper Cengiz Koçak, uçuş hazırlığına ve yaşanabilecek risklere dair şu ifadeleri kullandı:

“28 Ekim’de yapacağım uçuş, projenin ilk ayağı. Teknik bir atlayış gerçekleştirilecek ve 33 metreden hemen paraşütü açıp kulenin hemen yanındaki Küçük Hendek Caddesi’ne ineceğim. Böylelikle EOFT Türkiye organizasyonu ile Hezarfen’den bugüne kadar kuleden atlamış ilk kişi olacağım… İlk atlayış 28 Ekim’de gerçekleştirilecek. 2, 3, 4, 5 ve 6’ncı aşamalarda İstanbul’un ve Türkiye’nin bugüne dek hiç atlanmamış, birçok insanın hiç görmediği fakat gördükleri zaman çok heyecanlanacakları orijinal doğa parçalarımızdan kanatlı tulum ya da yarasa adam kıyafeti ile beş atlayış daha yapacağım. Son ayak olan 7’nci aşamada ise Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçup projemi o gün hayata geçireceğiz. Bunun için teknik çalışmaları hâlâ yapıyorum. Bunun için yurtdışına gidip bazı çalışmalar yapacağım.”

“Boğaz’ın sularına gömülme ihtimalim de var”

Şu ana kadar hiç denenmemiş bir yöntemle Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçuş yapacağım. İşin heyecanı şu ki, Boğaz’ın sularına gömülme ihtimalim de var. Bunun için tedbirler de alınacak zaten. İlk denemede başaramazsam, ikinci ve üçüncü denemeleri de yapacağım.”