Felluce katliamcısı "Kudurmuş köpek", Pentagon'un başına geçiyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Savunma Bakanı belli oldu.

Felluce katliamcısı

ABD’de başkan seçilen Donald Trump’ın Savunma Bakanı adayı emekli Orgeneral James Mattis’in bakanlığının önünü açacak yasa tasarısı ABD Kongresi’nde onaylandı. Tasarının ABD Başkanı Barack Obama tarafından da imzalanması bekleniyor.

Emekli Orgeneral Mattis’le ilgili yasa tasarısının, ABD Temsilciler Meclisinde 151 ret oyuna karşı 268 kabul oyuyla onaylandığı bildirildi.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesinde dünkü oturumun ardından yapılan oylamada da hakkındaki yasa tasarısı kabul edilen Mattis, bakanlığı için Obama’nın atacağı imzayı bekliyor.

James Mattis’in takma adının “Mad Dog” yani “Kudurmuş Köpek” olduğu biliniyor ve kendisinin Irak işgalinde savaş suçlarına karıştığına dair bilgiler mevcut.

Ordudaki 44 yıllık görevi süresince ABD’nin Afganistan ve Irak işgallerinde önemli roller üstlenen ve Felluce’de 2004’de katliama imza atan Mattis, Kongre’de yaptığı bir konuşmada, ABD’nin Ortadoğu’daki sorunlara yeterince müdahil olmamasının buradaki aşırıcılığın yükselmesine katkı sağladığını savunmuştu. Mattis, 2005 yılında ise San Diego’da askerlere yaptığı konuşmada, “Bazı insanlara ateş etmek eğlenceli.” demişti.