Fatih Belediyesi bin 600 yıllık surlara çatı monte etti

AKP'li Fatih Belediyesi, tarihi surlara daha önce açtığı düğün salonuna bir de çatı monte etti.

Fatih Belediyesi bin 600 yıllık surlara çatı monte etti

AKP’li Fatih Belediyesi, İstanbul’un en eski yapılarından olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınan 1600 yıllık tarihi surlara daha önce açtığı düğün salonuna bir de çatı monte etti.

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ‘nitelikli portatif örtü’ iznini gerekçe gösteren Fatih Belediyesi’ne göre, Koruma Kurulu kararıyla monte edilen çatının surlara hiçbir zararı bulunmuyor.

Fatih Belediyesi’ne ait Topkapı Sosyal Tesisleri’nin bitişiğinde bulunan, belediyenin düğün organizasyonları amacıyla kiraladığı alan için, yüzlerce yıllık tarihi surların üzerine dışarıdan da görülen bir çatı monte edildi. Fatih Belediyesi tarafından 2015 yılında bir rölöve, restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlanarak İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na sunulmuş, projeyi inceleyen kurul, 12 Mayıs 2016’da, söz konusu surlara, ‘nitelikli portatif örtü’ sistemi kurulabileceğine karar vermişti. Kurulun bu kararı üzerine, açık hava düğün ve organizasyonlarında kullanılan sur bölgesine, Fatih Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz Eylül ayında yaklaşık 3 metre yüksekliğinde açılıp kapanabilen bir çatı monte edildi.

Tarihi surlara ‘portatif örtü’

“Duvarlara temas yok” savunması

Hürriyet’ten İdris Emen‘in haberine göre, Söz konusu açılır kapanır çatının surlara zarar vermediğini savunan Fatih Belediyesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Yapılan uygulamanın, sur duvarları ile hiçbir şekilde teması yoktur ve kurul kararına uygun olarak yapılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Hareketli çatının çirkin bir görüntü ortaya çıkardığını söyleyen Fatih Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Fazıl Uğur Soylu ise, “Surların bitişiğinde bulunan sosyal tesis için inşa edilen hareketli çatıyı inceledim. Duvarlara monte edilmemiş. Ancak çirkin bir görüntü ortaya çıkmış. Surların dışından da görünüyor. Bu konuyla ilgili şikâyette bulunacağız” diye tepki gösterdi.

Arkeologlar Derneği: Alanın kimliğiyle ilgisiz kullanım

İstanbul surlarına yapılan hareketli çatının yüzlerce yıllık tarihi dokuyu bozduğunu savunan Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi ise konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “Bu surlarda uygulanacak her proje surların kimliği göz önüne alınarak uygulanmalıdır. Surlara verilecek işlevler kültür varlığının korunmasına hizmet etmeli ve alanın bütüncül olarak algılanmasını engellememeli. Topkapı Sosyal Tesisi ise tüm bunların aksine kara surlarının bir bölümünde miras alanının kimliğiyle ilgisiz bir kullanım şekline neden olmakta, bu tarihi doku düğün ve benzeri etkinlikler için bir ‘konsept’ malzemesi olarak pazarlanmaktadır.”