Erkek ve kadın öğrencilerin yan yana oturması ve yürümesi yasaklandı

Bacha Khan Üniversitesi'nde, kampus sınırları içinde kadın ve erkek öğrencilerin aynı etkinliklerde bir araya gelmesi ve yan yana oturmaları yasaklandı.

Erkek ve kadın öğrencilerin yan yana oturması ve yürümesi yasaklandı

Pakistan’ın Çarseda bölgesinde bulunan Bacha Khan Üniversitesi’nde, kampus sınırları içinde erkek ve kadın öğrencilerin aynı etkinliklerde bir araya gelmesi ve yan yana oturmaları yasaklandı.

Yeni yönetmeliğe göre, erkek ve kadın öğrenciler kampus sınırları içerisinde beraber yürüyemeyecekler ve oturamayacaklar. Yönetmelikte ayrıca, “kurala uymayanların uyarı yapılmadan cezalandırılacakları” belirtildi.

Üniversitenin Disiplin Kurulu Başkanı Dr. Mohammad Shakeel, yönetmeliğin öğrencilerin vakitlerini doğru kullanmalarını sağlamak için oluşturulduğunu söyledi ve “Bütün gün başıboş bir şekilde oturup hiçbir şey yapmadan duruyorlar. Bu durumun önüne geçmek için üniversite yönetimi kız ve erkek öğrencilerin kampus içindeki etkinliklerde bir araya gelmelerini yasakladı” dedi.

erkek ve kadın öğrencilerin bir araya gelmesinin yasaklanması dışında yayınlanan yönetmelikle okul yönetimi kampus içerisinde sigara içilmesini, çatıya çıkılmasını, üniversiteye yeni kayıt olan öğrencilerle uğraşılmasını, kampus içinde amaçsızca dolaşılmasını ve Pakistan’da erkeklerin yaygın olarak giydiği bir kıyafet olan Chadar kıyafetinin erkekler tarafından giyilmesini yasakladı.

Yönetmeliğin Aralık ayının başında yayınlanmasından bu yana 13 öğrenci sigara içtikleri, beş öğrenci çatıda oturdukları ve dört öğrenci disiplin kurallarını bozdukları nedeniyle ceza aldı.