Erdoğan'ın başdanışmanına 'hakaret serbestliği': Demirtaş'a ödeyeceği tazminat iptal edildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanlarından Oktay Saral'ın, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a tazminat ödemesine yönelik mahkeme kararı iptal edildi.

Erdoğan'ın başdanışmanına 'hakaret serbestliği': Demirtaş'a ödeyeceği tazminat iptal edildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarından Oktay Saral’ın, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile kişilik haklarına hakarette bulunduğu gerekçesiyle HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 9 bin lira manevi tazminat ödemesine yönelik verilen mahkeme kararı, Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi’nce kaldırıldı.

Kararda, Saral’ın paylaştığı “Vekil kılığına girmiş namussuzları mecliste saklamak ne ola ki?” sözlerinin rahatsız edici olsa bile hukuka aykırı olmadığı belirtildi.

Oktay Saral, 19 Ağustos 2016 günü HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Almanya’ya yaptığı ziyarette Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir ile çektirdiği fotoğrafı, “Bellevue Sarayı’nın kripto sığıntısı, boynunda tasması Alman yosması; Ey soysuz kahpe!Hesap göreceğiz artık sizinle” yazısı ile birlikte Twitter hesabından paylaşmıştı. Saral’ın başka bir paylaşımda da “İllerimizde bu kadar can giderken ve içi kan ağlayan aileler var iken bu vekil kılığına girmiş namussuzları mecliste saklamak ne ola ki” sözlerini kullanması üzerine, Selahattin Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, Saral hakkında tazminat davası açtı.

9 bin liralık tazminat talebi

Diyarbakır 6’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi 26 Ekim 2016 tarihinde kararını açıklarken davanın kabulüne karar vererek, 9 bin lira manevi tazminatın yasal faizi ile birlikte Oktay Saral’dan alınarak, Selahattin Demirtaş’a verilmesine hükmetti. Kararın açıklanması ardından Demirtaş’ın avukatı tazminatın az olduğu, Saral’ın avukatı ise, fazla olduğu gerekçesiyle kararın bozulması için itirazda istinaf isteminde bulundu. Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Hukuk Dairesi, Selahattin Demirtaş’ın avukatının istinaf isteminin reddine, Oktay Saral’ın avukatının isteminin ise kabulüne karar verdi. Saral’ın 9 bin lira tazminat ödemesine ilişkin kararın kaldırılmasına hükmeden mahkeme, Demirtaş’ın açtığı manevi tazminat davasının da reddine karar verdi.

Yargılama masrafları da Demirtaş’a kesildi

Yargılama giderlerinin Demirtaş’ın üzerine bırakılmasına karar veren mahkeme, Saral’ın yatırdığı 85.70 liralık başvuru harcının da Demirtaş’tan tahsil edilmesine hükmetti. Mahkeme verilen kararın kesin olmak üzere oy birliği ile alındığını açıkladı.

‘Vekil kılığına girmiş namussuzlar’ ifade özgürlüğü oldu!

Oktay Saral’ın Twitter hesabında yazdığı “İllerimizde bu kadar can giderken ve içi kan ağlayan aileler var iken bu vekil kılığına girmiş namussuzları mecliste saklamak ne ola ki” yazısının ise rahatsız edici nitelikte olduğunu vurgulayan mahkeme, düşünce, ifade ve basın özgürlüğünün anayasaya göre temel hak ve özgürlükler kapsamında olduğunu ifade etti. 1969, 1976, 1987, 1989, 1993 ve 1998 yıllarında verilmiş Yargıtay kararlarını örnek gösteren mahkeme, yazılan yazılar rahatsız ve sarsıcı nitelikte olsa da düşünce, ifade ve basın özgürlüğü kapsamında kaldığını belirtti. Demirtaş’ın başkanı bulunduğu ve ülkeyi yönetmeye talip bir siyasi partinin, ülkede gerçekleşen terör öylemlerine karşı takındığı tavrın eleştirildiğini vurgulayan mahkeme, bu durumun sosyal medya yolu ile düşünceyi açıklama ve eleştiri hakkı kapsamında kaldığını ve hukuka aykırı olmadığını belirtti. Yazıların sert eleştiri düzeyinde kaldığı kaydedilen kararda, Demirtaş’ın siyasi kişilik olmasının da dikkate alındığında sert eleştirilere katlanması gerektiği ifade edildi