Erdoğan'ın sevdiği diziler zaten Saray'da yazılıyormuş

TRT'de yayınlanan 'tarih' dizilerinin senaryosu için bizzat Ak Saray'dan "katkı" geldiği ortaya çıktı.

Erdoğan'ın sevdiği diziler zaten Saray'da yazılıyormuş

TRT’de ve kimi AKP güdümlü kanallarda yayınlanan ‘tarih’ dizilerinin senaryosu için bizzat Ak Saray’dan “katkı” geldiği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmalarından bazı bölümlerin dizi ekibine gönderildiği ortaya çıktı.

Sözcü’den Can Ataklı’nın bugünkü köşesinde “Yandaş kanallardaki tarihi dizilerin senaryoları saraydan geliyor” başlığı ile aktardığına göre, Erdoğan’ın zaman zaman konuşmalarında severek izlediğini söylediği tarih dizilerin senaryoları zaten Saray’dan gelen konuşma metinleri doğrultusunda yazılıyor.

Ataklı’nın yazısı şöyle:

“Yandaş kanallarda “tarihi dizi” furyası var biliyorsunuz. Diriliş ve Abdülhamit başı çekiyor.
TV eleştirileri yazan bir gazeteci dostumdan öğrendiğime göre bu dizilerin senaryoları saraydan geliyormuş.
Tamamı değil tabii. Bazı metinler gönderiliyormuş dizilerin yapımcılarına. “Bunları senaryoda yedirin” deniyormuş. Gönderilen metinler de Tayyip Erdoğan’ın özellikle Osmanlılar, siyaset, devlet yönetimi hakkındaki görüşleri ile dış güçlere karşı sözleri oluyormuş.
Yapımcılar bu metinleri senaryoya uyarlattıkları gibi senaristlere “Erdoğan’ın bütün konuşmalarını önünüze koyun, söylediklerini senaryoda bir yerlere yerleştirin” bile diyorlarmış.
Bu bilgiyi aldıktan sonra iki diziye de biraz baktım. Gerçekten de konuşmalarda Erdoğan’ın sözlerinden alıntılar ya da uyarlamalar var.
Beyin yıkama her alanda yapılıyor.”