Erdoğan'ın dostu milyarder prens de gözaltında

Suudi Arabistan'daki 'yolsuzluk' operasyonunda gözaltına alınanlar arasında Prens El-Velid Bin-Talal da bulunuyor.

Erdoğan'ın dostu milyarder prens de gözaltında

Suudi Arabistan’da ‘yolsuzlukla mücadele’ gerekçesiyle gözaltına alınanlar arasında tatillerini Bodrum’da geçirmesiyle bilinen Prens el Velid bin Tallal bin Abdülaziz el Suud da yer alıyor. 18 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin 45’inci ismi olan Tallal’ın, Twitter da aralarında olmak üzere dünyanın önde gelen birçok şirketinde hissesi bulunuyor.

Suudi Arabistan’da 11 prens, dört bakan ve onlarca eski bakanın da bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltıların ardında ise başkanlığını Veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın yaptığı Rüşvet ve Yolsuzluklara Karşı Mücadele Komisyonu bulunuyor.

Gözaltına alınanlar arasında bir isim ise özellikle dikkat çekiyor. Yemen’den gerçekleşen füze saldırısının ardından gelen gözaltılardan birisi de bir süre önce tatilini Bodrum’da geçiren Prens el Velid bin Tallal bin Abdülaziz el Suud’a yapıldı. Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın yeğeni olan 62 yaşındaki Prens El Velid Bin Tallal Bin Abdülaziz El Suud ve ailesi son olarak Ağustos ayında Bodrum’a gelmişti.

Nusret’i ayağına getirtmişti

Milyarder Abdülaziz el Suud son Bodrum tatilinde, ‘etçi’ Nusret Gökçe’yi de özel uçakla getirmişti. Burada 40 bin lira hesap ödeyen prensin  Nusret’e de 20 bin lira bahşiş verdiği öğrenilmişti.

El Velid Bin Talal Bin Abdülaziz El Suud’un 18 milyar dolarlık kişisel serveti ile dünyanın en zengin 45’inci ismi olduğu biliniyor. Tallal’ın sahibi olduğu Kingdom Holding aracılığı ile, Avrupa, Amerika ve Orta Doğu’da bir çok şirkette yatırımı bulunuyor.

Twitter’ın hissedarı

Tallal’ın yatırım yaptığı şirketler arasında Twitter, Citigroup, Four Seasons Hotels & Resorts, Hotel George V ve Savoy Hotel bulunuyor.

Erdoğan’ın dostu

Tallal geçtiğimiz yıl Türkiye’de yaptığı tatilde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a olan yakınlığını şu sözlerle açıklamıştı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a desteğimi göstermek için ülkenizdeyim. Erdoğan benim dostum. Benim olduğu gibi İslam ve Arap aleminin de dostudur. Nasıl Atatürk modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve lideriyse, ben Erdoğan’ın da 21. yüzyıl Türkiyesi’nin lideri olduğuna inanıyorum. Aşırı grupların olduğu bir İslam coğrafyasında Türkiye ılımlı Müslümanlığı temsil ediyor. Yani bu ziyaretimizi hem ülkenize siyasi ve ekonomik bir destek hem de kardeşimiz Erdoğan’a kişisel bir destek olarak görebilirsiniz.”