Erdoğan'dan ABD Büyükelçisi'ne: Sen nasıl Türkiye-ABD ilişkilerini bozarsın?

AKP'li Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan,  Sırbistan ziyaretinde ABD'nin vize yasağına ilişkin konuştu.

Erdoğan'dan ABD Büyükelçisi'ne: Sen nasıl Türkiye-ABD ilişkilerini bozarsın?

AKP’li Cumhurbaşkanı  Tayyip Erdoğan,  Sırbistan ziyaretinde Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısında konuştu.

ABD ile karşılıklı olarak vize başvurularının kaldırılmasına ilişkin soruyu yanıtlayan Erdoğan, kararla ilgili olarak ABD Büyükelçisi John Bass’ı suçlarken “Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD’nin bir temsilcisi olarak görmüyoruz” diye konuştu.

Erdoğan, Bass’ı ABD-Türkiye ilişkilerini bozmaya çalıştığını öne sürerek “Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız” dedi.

Erdoğan’ın konu ile ilgili açıklaması şöyle:

“Öncelikle şunu söyleyeyim, bu sorunu biz başlatmadık. Bu sorununun faili ABD’nin ta kendisidir. Ve üst düzey yöneticilerin, Dışişleri Bakanımızla bir görüşme yapmaması yadırgadığım bir konudur. Ankara’daki bir büyükelçinin böyle bir karar alması ve daha sonra bunu devletim adına aldım demesi düşündürücüdür. Durum öyleyse ABD’deki üst düzeylerle konuşacak bir şeyimiz yok. Durum öyle değil de büyükelçi kendi kafasına göre aldıysa, o elçi bir dakika daha durmalıdır. Benim büyükelçim böyle bir şey yapsa biz onu orada 1 saat tutmayız. Sen nasıl Türkiye – ABD ilişkilerini bozarsın. ABD konsolosluğundaki bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının FETÖ ile bağlantısının tespit edilmesi ve tutuklanması, ardından ikinci bir kişinin daha bulunduğunun anlaşılması İstanbul Başkonsolosluğu’nda bir şeyler döndüğünü gösteriyor. Bu ajanlar ABD Başkonsolosluğu’na nasıl sızdı, bunları buraya kim soktu? Hiçbir devlet bu tür ajanlara müsade etmez. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Asırlara varan bir devlet deneyimi vardır. Bu büyükelçi veda ziyaretlerinde bulunuyor. Bakanlarım ve şahsım bu elçiyi kabul etmiyoruz ve onu ABD’nin bir temsilcisi olarak görmüyoruz.”

http://gazetemanifesto.com/2017/10/09/abd-buyukelcisi-bass-vize-yasagi-ile-ilgili-konustu-ne-kadar-surecegini-kestiremiyoruz/