Erdoğan "Bana mı sordunuz?" demişti: Mavi Marmara'da Türkiye'ye dava

AKP'nin İsrail'le 'normalleşme mutabakatı' çerçevesinde imzalanan anlaşmanın ardından davalar Türkiye aleyhine açılıyor.

Erdoğan

AKP’nin İsrail’le ‘normalleşme mutabakatı’ çerçevesinde imzalanan anlaşmayla, 20 milyon dolarlık tazminat karşılığı Tel Aviv’e açılan davalar düşürülünce, Mavi Marmara Katliamı davalarında muhatap Türkiye oldu. Bunun ilk örneği Denizli’de gerçekleşti. Mavi Marmara’da yaralanan Zeki Kaya, 260 bin liralık maddi-manevi tazminat talebiyle dava açtı.

Denizli’de yaşayan Zeki Kaya, Gazze’ye insani yardım götürmek için bindiği Mavi Marmara gemisinde, İsrail askerleri tarafından silah kabzasıyla darp edildi. Gemide 3 gün gözaltında tutuldu. Bilgisayarı ve üzerindeki paralara el konuldu. Kaya, İstanbul Adli Tıp Kurumu tarafından muayene edildi ve basit tıbbi müdahale giderilemeyecek majör deprasyon raporu aldı. Kaya, yaşadığı mağduriyetler için anlaşma gereği Türkiye Hazinesi’nden 10 bin TL maddi, 250 bin TL manevi olmak üzere 260 bin TL tazminat talebinde bulundu. Dava dilekçesinde ilk kez iki devlet davalılar kısmında yan yana geldi.

“Adalet Bakanlığı, İsrail’in sorumsuz olduğunu bildirdiğinden…”

Karar gazetesinden Hilal Öztürk‘ün haberine göre, dava dilekçesinde, geminin rotası ve taşıdığı yükle ilgili bilgiler tüm dünyaya deklere edilmesine rağmen 31 Mayıs 2010’da İsrail askerlerinin operasyonundaka 10 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Dilekçesinde Türkiye’nin taraf olmasını açıklayan Kaya, 1 Eylül 2016’da Türkiye ile İsrail Arasında Tazminata İlişkin Usul Anlaşması’nın yürürlüğe girdiğini belirterek “Bu uluslararası anlaşma ile Türkiye hükümeti, Mavi Marmara olayına ilişkin devam eden tüm hukuki süreçleri ve davaları sonlandırarak ortadan kaldırma ve saldırının failleri hakkında yeni davalar açılmasını engelleme taahhüdünde bulunmuş ve tüm sorumluluğu da üzerine almıştır. Bu anlaşmanın yürürlüğe girmesinin akabinde devam eden tazminat davalarına Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazılarla davaların Türkiye devleti adına Maliye Hazinesi’ne yöneltilmesi gerektiği, İsrail’in sorumsuz olduğu bildirilmiştir. Bu sebeple davada, davalı olarak İsrail devleti yanında Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı da gösterilmiştir” dedi.

Erdoğan “Bana mı sordunuz?” demişti

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İsrail’le ‘normalleşme’ anlaşmasından bahsederken Mavi Marmara İHH’yı (İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı) eleştirerek “Uluslararası bazda bir adım atıyoruz. Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz?” demişti.