Erdal Erzincan'dan TRT'ye çıkmama kararı: Duruş diye bir şey var, bedel ödenerek oluyor

Erdal Erzincan, şaibeli referandum sürecinde kendisine koyduğu yasağı daha sonra kaldıran TRT için, "Şimdi ben yasak koydum. Programlarına çıkmıyorum" dedi.

Erdal Erzincan'dan TRT'ye çıkmama kararı: Duruş diye bir şey var, bedel ödenerek oluyor

Türk Halk Müziği’nin usta ismi Erdal Erzincan, 16 Nisan’daki şaibeli referandum öncesi yaptığı bir türkü nedeniyle TRT’nin kendisine yasak koyduğunu, tepkiler üzerine de kaldırdığını belirterek, “Şimdi ben yasak koydum tabii. Programlarına çıkmıyorum” dedi. Erzincan, “Duruş diye bir şey var. Bu duruş öyle kolay olmuyor. Bedel ödenerek oluyor. Bedel ödemek lazım” dedi.

Avcılar Belediye Konservatuvarı Eğitmeni Erdal Erzincan, geçen Nisan ayında yapılan referandum öncesinde TRT’nin bir program için kendisi ile ön görüşme yaptığını söyledi. Erzincan, bu programa katılmak için yapımcılara bir tarih verdiğini anlatırken, “O ara referandum için ‘Hayır’ isimli bir türkü yaptım. Onu sosyal medyada yayınladık. Program yapımcısı bunun üzerine getirilen böyle bir yasaktan bahsetti, beni programa alamayacağını söyledi. Ben de sosyal medyadan duyurdum. Gelen yoğun tepkiye karşı TRT yasağı geri çekti. Şimdi ben yasak koydum tabii. Programlarına çıkmıyorum. Bence şimdi mikrofonu TRT’ye uzatırsanız daha güzel olur” diye konuştu.

“Bu duruş bedel ödenerek oluyor”

DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Erzincan, sazın sanatçıya emrettiği gibi durduğu için bu yasağın kendisine getirildiğine dikkat çekerken, şöyle dedi:

“Sazın işaret ettiği yerlerde olmaya çalışıyorum. Bu da birilerini rahatsız ediyor. ‘Duruş’ diye bir şey var. Bir yerlerde duran, yıllar sonra tekrar aynı yerde aynı şekilde kendisini muhafaza eden insanlara karşı benim çok büyük saygım, hürmetim var. Bu duruş öyle kolay olmuyor. Bedel ödenerek oluyor. Bedel ödemek lazım ama bu bedeli geçmişe dönük baktığımızda hep canıyla ödeyenler var. Bunun değişmesini istiyorum. Bunun değişmesi, bu bedelin bölüşülmesi lazım. Yani kimse canıyla ödememeli. Ben her yerde, her zaman bunu özellikle vurgulamaya çalışıyorum. Böyle düşündüğünüzde ben kendi payıma düşen bedeli ödediğimi düşünüyorum. Ödemeye de devam edeceğim. Bunu ödeyenlerin sayısı ne kadar çoğalırsa sağlıklı siyaset de o yönde o kadar düzelir.”