Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümünde dünya anti-emperyalist gençliği Rusya'da buluşuyor

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu tarafından düzenlenen 19. Dünya Öğrenci ve Gençlik Festivali bu yıl Rusya'da düzenlenecek.

Ekim Devrimi'nin 100. yıldönümünde dünya anti-emperyalist gençliği Rusya'da buluşuyor

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) tarafından düzenlenen Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nin 19.su bu yıl Rusya’da yapılacak.

Ekim ayında dünya üzerindeki ilerici ve devrimci partilerin gençlik örgütlerinin katıımıyla düzenlenen festival için, Ekim Devrimi’nin de 100. yılı olması vesilesiyle “Emperyalizme karşı barış, dayanışma ve toplumsal adalet için mücadele ediyoruz. Geçmişimizi onurlandırarak geleceği kuruyoruz.” şiarıyla bir çağrı yapıldı.

Türkiye’den festivale katılacak olan Türkiye Komünist Gençliği (TKG) ve Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Gençliği tarafından oluşturulan Festival Ulusal Hazırlık Komitesi, bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, kamuoyuna açıklamada bulundu.

Basın toplantısında, İbrahim Can Usta Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu’nun tarihine dair bir sunuş gerçekleştirdi. Sonrasında, TKG adına Doğa Can Oruçoğlu ve TKH Gençliği adına Anıl Çevik söz aldı. Festival Türkiye Ulusal Komitesi adına hazırlanan basın açıklaması ise Evrim Saldıran tarafından okundu.

Açıklamada, Ekim Devrimi’nin 100. yıldönümünde Rusya’da yapılacak anti-emperyalist gençlik buluşmasının önemine vurgu yapılırken, Türkiye gençliğinin yaşadığı sorunların ve zorlu mücadelenin dünya gençliği ile buluşturmak adına çalışmaların yapılacağı belirtildi.

Toplantıya katılamayan ancak mesaj gönderen OSTİM İşçi Derneği de, toplantıya katılanları selamladı.

Basın toplantısında 19. Dünya ve Gençlik Festivali Türkiye Hazırlık Komitesi tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünde

Dünya anti-emperyalist gençliği Rusya’da buluşuyor

Emperyalizme karşı barış, dayanışma ve toplumsal adalet için mücadele ediyoruz. Geçmişimizi onurlandırarak geleceği kuruyoruz.

Bu iki cümle, Büyük Ekim Sosyalist Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünü merkeze alarak Ekim 2017’de Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenecek olan 19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nin sloganını oluşturuyor. 19. Festival, emperyalizmi alt etmek, gençliğin çalışma ve yaşam koşullarını iyileştirmek, emperyalist müdahalelerin karşısında durmak, emperyalist saldırganlığın hedef aldığı insanlarla dayanışmak ve dünya halklarının haklarını savunmak için mücadele çağrısında bulunuyor.

1947’de yola çıkan festival hareketinin öncülüğünü yapan Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY), İkinci Dünya Savaşı’nın bıraktığı enkazın üzerinde yeşermiş olan köklü bir kuruluş. Onlarca yıldır dünya gençliğinin anti-emperyalist duruşunu ve mücadeleci duygularını dile getirmiş olan WFDY, Ekim Devrimi’nin yüzüncü yıl dönümünde dünyanın dört bir yanından ilerici gençleri bir araya getirmek istiyor.

Türkiye gençliğinin üzerinde yaşadığı topraklar derin sorunlarla boğuşuyor. Gerilimin ve çatışmaların köküne indiğimizdeyse kapitalist-emperyalist sistemin çelişkilerinden başka bir şey göremiyoruz. Bu topraklar emperyalizmden kurtarılana dek bölgemiz halkları barışa kavuşamayacak, kapitalizm bu topraklarda alaşağı edilene dek gençlik insanca bir yaşamı elde edemeyecek. Birbirinden ayrı düşünülemeyecek olan bu iki kavgayı başarıya ulaştırmanın tek yolu, bilinçli ve gözü kara bir mücadeleyi örmekten ve yaygınlaştırmaktan geçiyor. Bu yolda gençliğe yol gösterecek güç işçi sınıfından başkası olamaz. Dünyanın çeşitli bölgelerinde etnik ve dinsel gerilimleri kışkırtarak, bunları kendi kapitalist çıkarları adına kullanan güçler hangi bahanenin arkasına saklandıkları fark etmeksizin düşmanımızdır. İnsanın insanı sömürmesinden beslenen hiçbir güç bizim dostumuz olamaz.

Önümüzde duran zorlu mücadeleyi dünya gençliğiyle buluşturmak adına 19. Dünya Gençlik ve Öğrenci Festivali’nde Türkiye gençliği de temsil edilecek. Gençliği temsilen çeşitli alanlardan çeşitli yapıların işbirliğiyle oluşturulan Ulusal Hazırlık Komitesi yola çıkmış bulunuyor. Ekim Devrimi’nin üzerinden geçen yüz yılın ardından bugün dünya gençliğinin kurtuluşunun milliyetçiliğe karşı enternasyonalizmden, sömürüye karşı işçi sınıfı mücadelesinden geçtiğini biliyoruz.

Yaşasın Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu!

Yaşasın dünya gençliğinin anti-emperyalist mücadelesi!