DİSK’ten 1 Mayıs açıklaması

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs kutlamaları hakkında İstanbul Valiliği’nde yaptıkları toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DİSK’ten 1 Mayıs açıklaması

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonları (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs kutlamaları hakkında İstanbul Valiliği’nde yaptıkları toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konsey Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz, 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması için İstanbul Valisi Vasip Şahin ile görüştü.

Yaptıkları toplantıda İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarını Taksim’de yapma taleplerini ilettiklerini açıklayan Kani Beko, “DİSK KESK Türk Tabipler Birliği ve TMMOB temsilcileriyle beraber bu sabah 09.30’da Sayın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile 2 saatlik bir toplantımız oldu, orada da ifade ettik.

DİSK’in de TESK’in de TTB ve TMMOB’un da bir tek derdi var; başta Taksim olmak üzere tüm Türkiye alanlarında kimsenin burnu kanamadan, huzur içerisinde, kardeşçe, birlikte 1 Mayıs birlik, dayanışma ve mücadele günü kutlamak. Kendisine bunları ilettik. Biraz önce de İstanbul Valisiyle yapmış olduğumuz toplantıda İstanbul’da Taksim’de birlik, dayanışma, mücadele günü yapma talebini kendisine ilettik.

Çarşamba günü ayrıntılar açıklanacak

Sonuçta buradan ayrıldıktan sonra Türk Tabipler Birliği’nde, DİSK, KESK, TTB, TMMOB olarak bir araya geleceğiz. Sabah İçişleri bakanı sayın Soylu ile yaptığımız görüşmeyi ve az önce yaptığımız görüşmeleri kendi aramızda değerlendireceğiz. Çarşamba günü saat 12.’de DİSK Genel Merkezi’nde 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü kutlamalarının ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız.

“Taksim için izin çıkmadı” ifadelerine ilişkin Beko, “Bu tartışmaları yapmak bana göre doğru olmaz. Bu konuyla ilgili ayrıntıları DİSK Genel Merkezi’nde yapacağımız açıklamada paylaşacağız” açıklamasını yaptı.