Dikkat: Sel suları enfeksiyona neden olabilir

İstanbul'da yoğun yağış sonrası kirli sular nedeniyle sağlığa yönelik oluşabilecek muhtemel tehditler için vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

Dikkat: Sel suları enfeksiyona neden olabilir

İstanbul’da yaşanan yoğun yağışların yol açtığı kirli sular nedeniyle sağlığa yönelik oluşabilecek muhtemel tehditler için vatandaşlara uyarılarda bulunuldu.

İstanbul’da bugün yaşanan sağanak yağışın ardından birçok yerde sel suları birikti ve şehir içinde sel sularından göller oluştu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, sel sularının kanalizasyonla karışması durumunda bağırsak enfeksiyonları görülebileceğini belirterek, sel suları ile temas edilmesi durumunda hemen temas edilen yerlerin yıkanması gerektiğini söyledi.

Enfeksiyonlar görülebilir

DHA‘ya konuşan Prof. Dr. Leblebicioğlu sel sularının sağlık ile ilgili tehlikeleri konusunda şunları söyledi:  “En önemli sorun o ve bu sel sularının özellikle farkında olmadan yutulması gibi durumlarda bağırsak enfeksiyonları görülebilir. Yine burada kanalizasyonla karışması halinde olabilecek şeylerden bir tanesi de hayvanların dışkıları ve ölülerinden çıkan mikroorganizmalarla bulaş olması riski. Bu sularla çıplak el ve ayakla temastan kaçınılmalı. Zorunlu durum olduğunda el ve ayakları yıkamakta fayda var. Ağza ve göze su gelmesini önlemek lazım. İstenmeyen bir şekilde bulaş olması durumunda ise bağırsak enfeksiyonları veya deride enfeksiyonlara neden olabilir. Bunlar tedavi edilebilir enfeksiyonlar. ‘Mutlaka enfeksiyon olacak’ diyemeyiz ama düşük de olsa bu tür riskler var. Sellerden sonra bu tür bakteriyel enfeksiyonların arttığına dair raporlar mevcut.”

Bağışıklığı baskılananlar dikkat

Bu enfeksiyonların tedavi edilebilir enfeksiyonlar olduğunu belirten Prof. Dr. Leblebicioğlu, kanser gibi bağışıklığı baskılanmış olan hastalarda enfeksiyonun daha ağır seyrettiğini söyledi.