Denizli'de "Erdoğan'ı memnun etme" günü: Okullar tatil edildi, sağlık emekçileri işten atılmakla tehdit edildi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, "toplu açılış töreni" adı altında 'Evet' mitingi yapacağı Denizli'de eğitim ve çalışma hayatı durduruldu.

Denizli'de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, “toplu açılış töreni” adı altında ‘Evet’ mitingi yapacağı Denizli’de eğitim ve çalışma hayatı durduruldu.

Erdoğan’ın mitingi için daha önce Denizli Valisi Ahmet Altınparmak, “”Recep Tayyip Erdoğan’ın şehrimize geldiğinde memnun ayrılmasını sağlarsak, her zaman ki gördüğünden daha fazla ilgi gösterirsek, talep edebileceğimiz raylı sistem, otoyol, stadyum gibi isteklerimize desteklerini görebileceğimize eminim.” ifadelerini kullanmıştı.

‘Memnun etme’ günü geldi

Denizli Büyükşehir Belediye binası önündeki 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanı’nda “toplu açılış” yapacak olan Erdoğan, bugün saat 12.30’da, havayoluyla Denizli’nin Çardak Havalimanı’na geldi. Helikopterle il merkezine geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Denizli Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.

Erdoğan’ın ziyareti nedeniyle kentte alınan güvenlik önlemleri kapsamında, çevre illerden gelenlerle birlikte 3 bin 700 polis görev yapıyor. Erdoğan için alana getirilenler, saat 12.00’den itibaren içeri alınmaya başlandı. Tören alanına girenlere su, şapka, bayrak, sandviç ve ayran dağıtıldı. Alana dışarıdan getirilen hiçbir yiyecek ve su şişesi ise alınmıyor.

Nüfus müdürlükleri kapalı

Kentteki ‘miting seferberliği’ nedeniyle, İlçe Nüfus Müdürlükleri’nin kapalı olduğunu belirten yazılar, müdürlüklerin bulunduğu Valilik binası önündeki polis barikatlarının üzerine asıldı.

Okullar tatil edildi

Erdoğan’ın mitingi için Denizli Valiliği’nden gönderilen yazıyla, ildeki bir çok okul da öğleden sonra tatil edildi.

Oda ve sendikalar tepkili

Yazılı açıklama yapan Denizli Tabip Odası Başkanı Gökhan Önem, kamu hastaneleri ve üniversite hastanesinde özellikle taşeron olarak çalışan personele toplu açılış törenine katılmaları için baskı yapıldığını; personel, acil tıp teknisyeni ve hemşireler için araç kaldırıldığını; törene katılmamaları halinde işten çıkarılacakları tehdidinde bulunulduğu yolunda çok sayıda telefon aldıklarını öne sürüp, konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Kadem Özbay ise sendikalarına bazı okullarda okulların tatil edildiği, öğretmenlere idareciler tarafından öğrencileri okula gelmemeleri konusunda uyarmaları yönünde telkinde bulunulduğu bilgileri geldiğini belirterek, referanduma öğrencilerin alet edilmemesi gerektiğini söyledi. Yazılı açıklama yapan Özbay, Milli Eğitim Müdürü’nü uyardıklarını, sendikalarına bağlı öğretmenlerin görevlerinin başında derste olacaklarını belirtti.