Demirtaş'tan Adalet Yürüyüşü yorumu: 'Sözde değil pratikte herkes için adalet'

Demirtaş, "Yürüyüşün sözde değil pratikte de herkes için adalet sağlamaya evrilmesini önemsediğini" belirtti.

Demirtaş'tan Adalet Yürüyüşü yorumu: 'Sözde değil pratikte herkes için adalet'

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Adalet Yürüyüşü”nün, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’ne kadar sürmesi yönünde bir talebi olmadığını söyledi. Demirtaş, “Yürüyüşün sözde değil pratikte de herkes için adalet sağlamaya evrilmesini önemsediğini” belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet Yürüyüşü’ne yarın HDP’nin destek ziyareti olacak. Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapacak olan HDP, sembolik bir ziyaret gerçekleştirecek.

‘Sözde değil pratikte herkes için adalet’

Gazete Duvar’a konuşan HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Selahattin Demirtaş’ı tutuklu kaldığı Edirne F tipi cezaevinde ziyaret etti. Yıldırım, Demirtaş’ın Edirne’ye yürünmesi gibi bir talebinin olmadığını belirtti ve şunları söyledi:

“Selahattin Bey meselenin Edirne’ye yürüme meselesi olmadığını, yürüyüşün tüm muhalif kesimleri buluşturmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi. Meselenin kendisinin tutukluluk hali ve mağduriyetinin ortadan kaldırılmasının ötesinde bir ‘adalet ihtiyacı’ olduğunu ifade ediyor ve bunun için yürüyüşün sözde değil pratikte de herkes için adalet sağlamaya evrilmesini önemsediğini belirtiyor.”

‘Muğlak söylemlerin ötesine geçilmeli’

Ahmet Yıldırım, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’la görüşmesinde gündeme gelen ‘Adalet Yürüyüşü’ konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Selahattin Bey, toplumsal dinamiklerin bir arada ülkeyi düzlüğe çıkarma çabasının önemli olduğunu, muğlak söylemlerin ötesine geçilmesi ve toplumsal muhalefetin süreklileştirilmesi gerekliliğine işaret ediyor” dedi.