Danıştay Başkanı Güngör utanmadı: 16 Nisan'da kuvvetler ayrılığı daha belirgin hale geldi

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, şaibeli 16 Nisan referandumundan çıkan sonuca övgüler dizdi.

Danıştay Başkanı Güngör utanmadı: 16 Nisan'da kuvvetler ayrılığı daha belirgin hale geldi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile birlikte Rize’de çay toplayan, Erdoğan’ın karşısında düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışan, Ak Saray’da uzman görevli kızı son “Avukatlıktan Hakimliğe Geçiş Sınavı”nda hakimliğe geçiş yaptığı ortaya çıkan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, şaibeli 16 Nisan referandumunda yargıyı iktidara bağlayan teklif için çıkan sonuca övgüler dizdi.

Zerrin Güngör, Erdoğan’ın da katıldığı Danıştay’ın 149. Kuruluş Yıl Dönümü Programı’nda yaptığı konuşmada, “16 Nisan 2017 tarihinde halk oylamasına sunulan ve kabul edilen değişiklikle Anayasamızda var olan kuvvetler ayrılığı ilkesi daha da belirgin hale getirilmiştir.” dedi.

“Yargı kararları ve yargıçlar eleştirilirken idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir.” diyen Güngör, şunları söyledi:

“Kararlarımızın bilimsel eleştirisine açığız. Ancak yargı kararları, taraf menfaatlerine göre değil, objektif, bilimsel ve hukuki kriterlere göre değerlendirilmelidir. Ne yazık ki kimi zaman algı oluşturmak amacıyla subjektif, haksız, ölçüsüz eleştiri ve değerlendirmeler, yargının saygınlığına zarar verici olmaktadır.”

Danıştay Başkanı Güngör, binlerce kişinin meslekten atıldığı KHK ihraçlar için de, “Olağanüstü halin ilanı ve bu süreçte kabul edilen KHK’ların amacı, devletin kurumlarını terör örgütü mensuplarından arındırmak ve demokrasiyi korumak olup kişilerin hak ve özgürlüklerine, amaç dışında herhangi bir sınırlama getirilmemiştir.” ifadesini kullandı.

http://gazetemanifesto.com/2016/07/17/erdoganla-cay-toplayan-danistay-baskanindan-diyanete-selalari-iyi-dusunmussunuz/