Çocukların eline idam ipi tutuşturan İHH'cı öğretmen hakkında şaşırtmayan karar

İstanbul'da küçük yaştaki öğrencilerin eline urgan vererek fotoğraf çeken öğretmen hakkında karar verildi.

Çocukların eline idam ipi tutuşturan İHH'cı öğretmen hakkında şaşırtmayan karar

İstanbul’da Başakşehir TOKİ Osmangazi İlkokulunda, küçük yaştaki öğrencilerin eline urgan vererek fotoğraf çeken ve İHH adlı dinci kuruluşta da görevli olduğu ortaya çıkan öğretmen hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Valiliği’nce söz konusu öğretmene sadece kınama cezası verildiği öğrenildi.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin konuyla ilgili soru önergesine Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzası ile verilen cevapta, görev yaptığı TOKİ Osmangazi İlkokulunda, 3. sınıf öğrencilerinin eline idam ipi vererek fotoğraflarını çeken ve “İdam istiyoruz başkan” notuyla sosyal medya hesaplarında paylaşan sınıf öğretmeni Aydın Erekmen hakkında, İstanbul Valiliğince yürütülen idari soruşturmanın tamamlandığı ve söz konusu öğretmene kınama cezası verildiği açıklandı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın soru önergesine verdiği cevapta, “İstanbul Valiliğince söz konusu öğretmen hakkında yapılan inceleme/soruşturma neticesinde; adı geçenin 657 sayılı Kanunun 125/B/d maddesi uyarınca ‘Kınama’ cezası ile tecziye edildiği belirtilmektedir” denildi.

Kınama kararının gerekçesinin ise “Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunduğu” olduğu ifade edildi.

Sözkonusu skandal fotoğrafın mimarı öğretmen Aydın Erekmen hakkında “Halkı suç işlemeye tahrik ettiği ve küçük yaştaki çocukların psikolojisini bozduğu” gerekçesiyle ayrıca  Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda da bulunulmuş ve savcılıkça “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle hakkında adli soruşturma başlatılmıştı.

İHH gönüllüsü olduğu öğrenilmişti

Öğretmen Erekmen’in Suriye’deki cihatçı örgütlere yaptığı yardımlara bilinen İHH adlı islamcı derneğin ‘eğitim’ organizasyonu için yaptığı çalışmalarda ‘koordinatör’ sıfatıyla görev üstlendiği de ortaya çıkmıştı.

http://gazetemanifesto.com/2016/12/13/bir-akp-turkiyesi-fotografi-ogretmen-ilkokul-cocuklarinin-ellerinde-idam-ipi-verdi/