CIA'ın Usame Bin Ladin'e ilişkin yayınladığı belgelerde dikkat çeken Türkiye ayrıntısı

ABD’nin İstihbarat örgütü CIA, Usame Bin Ladin’e ait olan ve Pakistan’daki evine düzenlenen baskında ele geçirildiği iddia edilen belgelerin binlercesini erişime açtı.

CIA'ın Usame Bin Ladin'e ilişkin yayınladığı belgelerde dikkat çeken Türkiye ayrıntısı

ABD’nin istihbarat örgütü CIA, Usame Bin Ladin’e ait olan ve Pakistan’daki evine düzenlenen baskında ele geçirildiği iddia edilen belgelerin binlercesini erişime açtı. Kamuoyuna açıklanan belgeler ses, görüntü, resim ve bilgisayar dosyalarından oluşuyor.

ABD’de varolan “şeffaflık ve kamuoyunun aydınlatılması” kanunu sayesinde kamuoyuna açıklanan belgelerde aynı zamanda Bin Ladin’e ait günlük de bulunuyor.

Yayınlanan belgelerde El Kaide tarafından farklı amaçlarla alınmış ses kayıtları ve resimlerden oluşan 79 bin sesli ve görsel kayıt olduğu bildiriliyor.

Söz konusu belgelerde Türkiye ve Türkiye’deki İslamcılar da geçiyor. Usame bin Ladin’in günlüğünde, “cihat için yaptığı ilk seyahatın” Türkiye’ye olduğundan ve bu ziyaret sırasında silah taşıdığından bahsediyor. Suriye üzerinden Türkiye’ye giriş yaptığını ifade eden bin Ladin, Suriye sınırını kullandığını söylüyor ve Türkiye’ye ulaşabilmek için 12 saat yolculuk yaptığından şikayet ediyor.

Yayınlanan günlükte aynı zamanda Müslüman Kardeşlerle bağı olduğunu ve Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında “Erbakan’ın partisi”ni ziyaret ettiğini ifade ediyor.