CHP'den AKP'ye destek, NATO karşıtlarına tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz AKP'ye 'NATO krizi' konusunda destek verirken, Türkiye'nin NATO'dan çıkması yönündeki tartışmalardan duyduğu rahatsızlığı dile getirdi.

CHP'den AKP'ye destek, NATO karşıtlarına tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Norveç’teki NATO tatbikatında yaşanan ‘fotoğraf’ olayına ilişkin Hükümet’in tepkisini son derece yerinde bulduklarını belirtirken, “Bazı çevrelerin ‘NATO’dan çıkalım, bize NATO gerekmez, AB ile müzakereleri durduralım’ gibi dünyanın her tarafıyla kavgalı bir dil kullanmasını doğru bulmuyoruz.” dedi. Öztürk’ün sözleri CHP’nin emperyalist merkezlerle ilişkilerde iktidardan farkı olmadığını bir kez daha ortaya koydu.

İHA‘ya konuşan Öztürk Yılmaz, “Gerek ülkemizin kurucusu Atatürk’e, gerekse de Sayın Cumhurbaşkanına dönük bu alçak yaklaşımı kınadık ve bunu ne zaman olsa kınarız. Bazı hususlara dikkat çekmek gerekiyor. Acaba birileri Türkiye ile NATO’nun arasını açmak mı istiyor. Özellikle son dönemde S-400 füzeleri tartışılıyor. Böyle bir ortamda bu tür şeylerin gelmesi ilginçtir. Her ne olursa olsun, kim yaparsa yapsın, ne için yaparsa yapsın bu başlı başına kınanacak bir davranıştı ve kınadık. Bundan sonra bazı çevrelerin ‘NATO’dan çıkalım, bize NATO gerekmez, AB ile müzakereleri durduralım’ gibi dünyanın her tarafıyla kavgalı bir dil kullanmasını doğru bulmuyoruz. Türkiye’nin mutlaka ve mutlaka bu olayı ve başka olayları suhuletle ve sağlıklı değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Hükümetin tepkisi son derece yerindedir”

Norveç’teki NATO tatbikatında yaşanan olay sonrası hükümetin tepkisinin son derece yerinde olduğunu öne süren Yılmaz, “Bunun daha ötesine geçildiği anda bu defa başka şeyler sorgulanacaktır. Bunu yapanın açığa çıkartılması, takip edilmesi, o süreçte Türkiye’nin de yer alması ve ne için yapıldığının anlaşılması önemlidir. Ama bazılarının söylediği gibi hadi NATO’dan çıkalım gibi bir yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Bu tür yaklaşımlar Türkiye’ye zarar veriyor ve Türkiye’yi oyuna getiriyor. Birilerinin gazıyla Türkiye’nin hareket etmesi yanlıştır. Türkiye, bir tehdit varsa, oyun varsa bunu araştırmak elbette sorumluluğumuzdur. Her olaydan çok büyük senaryo yazıp bu olayı böyle çok konteksinden çıkartmak ve farklı bir alana taşımak Türkiye’ye fayda sağlamayabilir. NATO’nun özrü, olması gerekendi. Sorumlu konusunda da gerekli adımın atılması lazım” açıklamasını yaptı.