Cerattepe'yi yok etme planı onaylandı!

Artvin Cerattepe’de madencilik yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkının açtığı davada Rize İdare Mahkemesinin verdiği “madencilik yapılabilir” kararı Danıştay tarafından onaylandı. Yeşil Artvin Derneği, “Artvin halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması, diğerlerinde olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir” denildi. Cerattepe’de madencilik yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkının açtığı davada Rize İdare... View Article

Cerattepe'yi yok etme planı onaylandı!

Artvin Cerattepe’de madencilik yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkının açtığı davada Rize İdare Mahkemesinin verdiği “madencilik yapılabilir” kararı Danıştay tarafından onaylandı.

Yeşil Artvin Derneği, “Artvin halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması, diğerlerinde olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir” denildi. Cerattepe’de madencilik yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkının açtığı davada Rize İdare Mahkemesinin verdiği “madencilik yapılabilir” kararı Danıştay tarafından onaylandı.

karadenizisyandadir.net‘te yer alan habere göre, Yeşil Artvin Derneği konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı.

Derneğin açıklaması şöyle:

“Artvin’in Cerattepe mevkiinde yapılması planlanan madencilik faaliyeti için Danıştay kararını açıkladı. Artvin’in yok oluş ve insansızlaştırma projesi olan Cerattepe’de madencilik projesine karşı derneğimiz öncülüğünde açılan en büyük çevre davasında Rize İdare Mahkemesinin ‘madencilik yapılabilir’ yönündeki kararı ne yazık ki Danıştay tarafından onandı.Çok mu şaşırdık! Tabii ki HAYIR… Ama en azından aynı Danıştay’ın 2009 ve 2015 yılında verdiği ‘Cerattepe’de madencilik yapılamaz’ kararlarına dayanarak ÇED iptal kararı verebileceğini ümit etmiştik. Şaşırmadık çünkü şirketler lehine delik-deşik edilen Maden Kanunu ve ÇED Yönetmeliği, sürekli değiştirilen hâkimler, Cengiz’in istediği şekilde karar verilene kadar tekrar edilen keşifler ile bilirkişi raporları ve Artvin İl genelinde OHAL’e ek olarak uygulanan adeta sıkıyönetim yasakları ile bu kararın geleceği belliydi.Ama bu mücadelenin burada bitmeyeceğini bizler gibi onlar da biliyor… Bu kadar karşı güce ve Bizans oyununa karşı Artvin halkının 25 yıllık destansı Cerattepe savunması diğerlerinde olduğu gibi Cengiz şehrimizden gidene kadar devam edecektir.Danıştay’ın sadece bir-iki cümle ve herhangi bir gerekçe göstermeden vermiş olduğu bu yanlış kararı kamuoyuyla üzüntüyle paylaşıyor ve en yakın zamanda daha geniş bilgilendirmenin yapılacağını tüm Artvinlilere ve bizimle bu mücadelede yer alan güzel ülkemizin tüm çevre dostlarına duyuruyoruz.”