Cemaat yurdu bataklığı: İstismar ettiği çocuklara hem para verdi, hem de şiddet uyguladı

İzmir Dikili’de Süleymancılar Tarikatı’na ait öğrenci yurdunda 9 çocuğun cinsel istismara uğramasıyla ilgili ayrıntılar ortaya çıktı.

Cemaat yurdu bataklığı: İstismar ettiği çocuklara hem para verdi, hem de şiddet uyguladı

AKP eliyle beslenip büyütülen ve 15 Temmuz’dan sonra faaliyetleri daha da teşvik edilen tarikat ve cemaatlerin yurtlarında yaşanan cinsel istismar skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Denetimsiz ve laikliğe aykırı şekilde din eğitimlerinin verildiği yurtlarda ne idüğü belirsiz görevlilerin himayesine bırakılan onbinlerce çocuğun akıbeti endişe yaratıyor.

Her an bir başka dinsel yapılanmanın skandalıyla gündemi işgal ettiği Türkiye’de bugünlerde ise İzmir’in Dikili ilçesindeki bir cemaat yurdunda yaşananlar büyük tepki yarattı.

PARA VERDİ, ŞİDDET UYGULADI

Dikili ilçesindeki Süleymancılar cemaatine ait bir ortaöğretim erkek öğrenci yurdunda, temizlik görevlisi Ö.F.E.’nin 7 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında çocuklar, uzmanlara yaşananları anlattı. Bu anlatımlarda, Ö.F.E.’nin cinsel istismar sonrasında bazı çocuklara para verdiği, zihinsel geriliği olduğu öne sürülen öğrencilere istismarda bulunduğu, kendisine karşı çıkanlara şiddet uyguladığı iddiaları yer aldı.

TELEFONUNDA ÇOCUKLARIN FOTOĞRAFLARI ÇIKTI

DHA‘nın haberine göre, Dikili’nin İsmetpaşa Mahallesi’nde bulunan özel ortaöğretim yurdunda kalan bazı erkek öğrencilerin ailelerinin, çocuklarının cinsel istismara uğradığıyla ilgili şikayeti üzerine polis, geçen perşembe günü çalışma başlattı. Öğrencilerden 11 yaşındaki İ.Ö.’nün emniyetteki ifadesinin ardından yurttaki 7 öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen temizlik görevlisi Ö.F.E., gözaltına alındı. Dikili İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şüpheli, işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı. Yurt ile ilgili olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kapatma kararı verildi.

Adliyedeki ifadesinde suçunu kabul ettiği ve cep telefonundan çocuklara ait fotoğrafların çıktığı öğrenilen Ö.F.E.’nin, 12 yaşındaki bir çocuğa iki kez, aynı yaştaki başka bir çocuğa da bir kez istismarda bulunduğunu söylediği öne sürüldü. Ö.F.E.’nin daha önce bir camide görev yaptığı ve benzer iddiaların çıkması üzerine yurtta çalışmaya başladığı da ileri sürüldü.

ZİHİNSEL GERİĞİLİĞİ OLAN ÖĞRENCİLERE İSTİSMAR

Soruşturma kapsamında uzmanların dinlediği iki çocuğun, başlarından geçenleri anlattığı belirtildi. Bu anlatımlarda, Ö.F.E.’nin cinsel istismar sonrasında bazı çocuklara para verdiği, zihinsel geriliği olduğu öne sürülen öğrencilere istismarda bulunduğu iddiaları yer aldı. Çocukların, Ö.F.E.’nin kendisine direnmeye çalışan bazı öğrencilere baskı ve şiddet uyguladığını ileri sürdüğü de kaydedildi. İki öğrencinin anlattıkları karşısında şaşkınlık yaşayan uzmanların yurtta kalan diğer çocukları da dinlemek istedikleri, bunun için de ailelerine ulaşmaya çalıştıkları belirtildi.