Brezilya'da genel grev hayatı durdurdu

Brezilya'daki sağcı iktidara ve emek düşmanı politikalara karşı genel grev düzenlendi.

Brezilya'da genel grev hayatı durdurdu

Brezilya’da milyonlarca işçinin greve çıkmasıyla birçok şehirde hayat durdu.

Geçtiğimiz yıl Devlet Başkanı Dilma Rousseff’in yargı darbesiyle görevden azledilmesiyle sonuçlanan sürecin ardından göreve gelen Temer hükümeti, farklı zamanlarda yapılan kitlesel gösterilerden sonra bu kez de genel grevle karşı karşıya kaldı.

Temer hükümetinin işçi hakları ve emeklilik sisteminde yaptığı değişikliklere ve “mezarda emeklilik” politikalarına karşı yapılan genel grev, sendikalar tarafından ülke tarihinin en büyük grevi olarak nitelendi.

Birden fazla sendika, devrimci ve komünist partilerin kararıyla örgütlenen greve milyonlarca emekçi katıldı.

Ülkedeki bir çok eyalette toplu taşıma seferleri yapılamazken, devlet okullarında eğitime ara verildi. Banka çalışanları sendikaları da çok sayıda banka şubesinde hizmet verilmediğini duyurdu. 

Sao Paulo ve Rio de Janeiro kentlerindeki ana yolları trafiğe kapatarak hükümeti protesto eden protestoculara, polisler göz yaşartıcı gaz ve ses bombaları ile saldırdı.

Greve nasıl gelindi?

En son 22 Mart tarihinde Meclis’ten geçen taşeron çalışma yasasına karşı yapılan eylemlerin sonrasında ise 28 Nisan’da tüm Brezilya genelinde büyük bir grev örgütlenmesi yönünde çağrı yapılmıştı.

Özellikle son dört yıldır ekonomik sıkıntıların ve işsizliğin arttığı Brezilya’da darbe iktidarının attığı adımlar işçi sınıfının haklarını elinden almaya ve sosyal devletçi bazı uygulamaların tırpanlanmasına yönelik. Temer iktidara geldikten sonra Brezilya meclisinden geçen yasalar arasında 20 yıllığına kamu harcamalarının dondurulması, eğitime ve sağlığa devlet tarafından aktarılan paranın kısılması, hastanelerin ve devlet okullarının özelleştirilmesi ile birlikte işçi ücretlerinin düşürülerek çalışma saatlerinin azaltılması gibi başlıklar bulunuyor.

Kamu harcamalarının kısılması ve belediyelere aktarılan paraların azalması ile birlikte işçilerin ve emeklilerin maaşlarında aksamalar başlarken, bazı sağlık kurumları kapatılıyor, bazı okullarda yemek dahi verilemez hale geliyor.

Uluslararası sermayeye hizmet konusunda hiçbir tereddüt taşımayan Temer iktidarının, Brezilyalı patronları memnun etmek için çıkarmak istediği son yasa ise “Mezarda emeklilik yasası.” Ülkemizdekine çok benzer bir şekilde hayata geçirilmek istenen yasada kadınlar ve erkekler için emeklilik yaşı 65 olarak öngörülürken, bir kişinin 49 yıl boyunca çalışmış olması da istenebilecek. Brezilya’da kırsal alanda ortalama yaşam süresinin ise 65 olduğu biliniyor.