Binali Yıldırım 'krizi çözdü': Tamamen Hollanda'nın iç siyasetinden kaynaklanan bir durum

Binali Yıldırım Hollanda ile yaşanan diplomatik kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Binali Yıldırım 'krizi çözdü': Tamamen Hollanda'nın iç siyasetinden kaynaklanan bir durum

Başbakan Binali Yıldırım, dün Hollanda’da yaşanan kriz ile ilgili bir televizyon kanalına telefonla katılarak açıklamalarda bulundu. Hollanda’nın hiçbir diplomasi ve nezaket kuralına uymadığını söyleyen Yıldırım, “Türkiye Cumhuriyeti olarak tabii biz buna gereken karşılığı vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlara da çağrıda bulunan Yıldırım, “Onların herhangi bir şekilde tahriklere kapılmasın istemiyoruz. Herkes evine çekilsin. Şimdilik bu kadar yeter. Hollanda’da bulunan bütün soydaşlarımıza da aynı şeklide sakin olmalarını, aklı selimle hareket etmelerin ve tahriklere prim vermemelerini istiyoruz. Hollanda hükümetinin bu baskıcı tutumuna verilebilecek en güzel cevap 16 Nisan’da halk oylamasının sonucu ile daha iyi anlaşılacaktır. Verecekleri cevabı sandıkta vermeleri daha anlamlı hale gelecektir” şeklinde konuştu.

“Yaşadıklarımız ayın 14’ünde Hollanda’da yapılacak seçimler ile ilgili”

Hollanda’nın iç siyaset sorunları yaşadığını vurgulayan Yıldırım, “Ayın 14’ünde yapılacak seçimler var. Bu seçimler dolayısıyla bugün yaşadığımız olay Hollanda’nın tamamen iç siyasetinden kaynaklanan bir durum olduğunu düşünüyoruz ama şartlar ne olursa olsun hiçbir yönü ile bizim açımızdan kabul edilemez. Bunun mutlaka karşılığı en ağır şekilde verilecek” diye konuştu.

“Kriz çözülmüş durumda”

Hollanda’nın tutumu karşısında Türk vatandaşlarının duruşunu da değerlendiren Yıldırım, şunları söyledi. “Tabii bu milli duruş, milli duygu ülkemize dışarıdan yapılacak bir haksız muameleye, bir yanlışa karşı bütün fikir ayrılıklarımızı nasıl terk edip milli bir duruş birlik beraberlik içinde olduğumuzu gösteren en somut örnekti. Şu an için gerek Hollanda gerek Türkiye’deki vatandaşlarımızın maksadı hasıl oldu. Artık evlerine dönebilirler. Şu an için kriz çözülmüş durumda. Ancak tabii ki bunun sonuçları olacaktır. Gerekli karşılık en etkin şekilde verilecektir.”

Başbakan Yıldırım, Hollanda Başbakanı ile telefonla görüştüğünü de sözlerine ekledi ancak ne konuştuğunu ifade etmezken, krizin nasıl çözüldüğüne dair ise herhangi bir şey de söylemedi.

Yazılı açıklamada da 16 Nisan vurgusu

Bununla birlikte Binali Yıldırım tarafından yapılan yazılı açıklamada da 16 Nisan’da ülkemizde yapılacak referandum vurgusu yapılması ise, Başbakan’ın yaşanan diplomatik kriz üzerinden partisi için siyasi rant elde etme çabası olarak yorumlanıyor. Açıklamadaki ilgili bölüm şu şekilde:

“Hollanda’da, Almanya’da, Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın sağduyu ile hareket etmelerini, tahriklere asla itibar etmemelerini istiyorum.

Bu aymazlıklara ve faşizan uygulamalara verilebilecek en güzel cevap, 16 Nisan’da sandıkta olmalıdır.

Bu ve buna benzer olaylar, bizim millet olarak birliğimizi ve beraberliğimizi daha da güçlendirecek, gerçek dost ve düşmanlarımızı yakından tanımaya vesile olacaktır.”