Binali Yıldırım bugün cumhuriyetçi gömleğini giydi: Türkiye'de monarşi olsaydı bunlar kralcı, kraliçeci olurlardı

Binali Yıldırım AKP istişare toplantısında Başkanlık gündemini değerlendirdi.

Binali Yıldırım bugün cumhuriyetçi gömleğini giydi: Türkiye'de monarşi olsaydı bunlar kralcı, kraliçeci olurlardı

Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye monarşiyle yönetilseydi, biz buna karşılık demokratik bir sistem teklif etseydik, emin olun bunların tamamı kralcı ve kraliçeci olurlardı. Cumhura, cumhurun tercihlerine saygısı olmayanların cumhuriyetçiliği de yalandan başka bir şey değildir” dedi.

AKP istişare toplantısında konuşan Yıldırım şunları söyledi:

“Türkiye monarşiyle yönetilseydi, biz buna karşılık demokratik bir sistem teklif etseydik, emin olun bunların tamamı kralcı ve kraliçeci olurlardı. Cumhura, cumhurun tercihlerine saygısı olmayanların cumhuriyetçiliği de yalandan başka bir şey değildir.”

Yıldırım ‘atalarını’ unutmadı

“Rahmetli Adnan Menderes ülkemize ilk kapsamlı programı başlattığında karşısına yine hayırcılar çıkmıştır. Türkiye demokraside ve ekonomide o dönem ne kazandıysa milletimizin evetleri sayesinde elde etmiştir. Bugün, artık adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olan Boğaziçi Köprüsü inşa edilirken aynı çevreler hayır kampanyası düzenlemiştir. Rahmetli (Eski Cumhurbaşkanı Turgut) Özal’ın da çok çektiğini iyi biliyoruz.”

“İstemezükçülüğün kökleri çok eski”

“Aslında istemezükçülüğün ülkemizde kökleri çok eskidir. Hiçbir proje üretmeden sadece iktidarın yaptıklarına karşı çıkarak siyaset yapan bir muhalefet var. Parlamentoda sistemi kilitlemek için çalışanların parlamenter sistem aşkını gördükçe gözlerimiz yaşarıyor.

CHP hiç milletin gücüne, teveccühüne ram olarak iktidar yönünde gayret göstermediği için buna karşı çıkmasını anlayabiliriz, normal. CHP krizlerden, kaoslardan, vesayetlerden medet umarak iktidar olmuştur, yarım yamalak, iktidarın köşesinden kendine yer bulmuştur. Bu sistemde artık buna yer yok.

Halk oylamasında anayasa değişikliğinin reddedilmesini isteyenlerin kampanyalarını ‘Hayır’ ile ‘hayr’ arasında ses benzerliği üzerine kurduklarını görüyoruz. Hayatlarında hiçbir hayırlı iş yapmamış olanların sadece benzerliği sebebiyle bugünlerde bu mübarek kavrama nasıl sarıldıklarını görünce inanın gülesi mi ağlayası mı geliyor bir türlü, karar vermiyorum.”

“Yönetim sisteminin miadı doldu”

“Cumhuriyet baki ama yönetim sisteminin miadı dolmuştur. Çözüm cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir. Türkiye’nin rejim problemi yoktur. Türkiye rejimine, İstiklal Savaşından sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından cumhuriyet ilan edilerek 1923’te karar vermiştir. Ana muhalefet partisinin ikide bir ‘rejim sorunu var’ diye kafaları karıştırmasını anlamak mümkün değildir, esasen millet de hiç itibar etmemektedir. Türkiye bu reform için gereken siyasi uzlaşmayı da sağlamıştır.”

MHP’ye teşekkür

“Burada bir hakkı teslim etmemiz lazım. Milletimizin önüne bir anayasa değişikliği, onunla birlikte yeni bir hükümet sistemi tercihi getirebilmiş olmamızın paydaşlarının bir diğeri de Milliyetçi Hareket Partisi’dir. Bu vesileyle MHP Genel Başkanı ve milletvekillerine gösterdikleri bu vatanseverlik için, ‘önce ülkem ve milletim’ dedikleri için bir kez daha teşekkür ediyorum.”