Bharara'dan kovulmasıyla ilgili ilginç açıklama

Başsavcı Preet Bharara, kovulma süreciyle ilgili Amerikan ABC televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Bharara'dan kovulmasıyla ilgili ilginç açıklama

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mart ayında görevden aldığı New York Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara, kovulma süreciyle ilgili Amerikan ABC televizyonuna açıklamalarda bulundu.

Bharara, görevden alınmadan önceki hafta Trump’ın kendisine telefonla ulaşmaya çalıştığını, bunun “alışıldık bir durum olmadığını” söyledi. Bharara, ABD’de bazı Wall Street şirketlerine yönelik açtığı dosyalarla biliniyordu. Türkiye ise Bharara’nın ismini, adı 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda geçen İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab aleyhindeki iddianameyi hazırlamasıyla duymuştu.

BBC Türkçe‘nin aktardığına göre Bharara, Trump’ın telefonlarının “yürütme ile bağımsız yargı arasındaki olağan sınırı aştığını” hissettiğini ve ABD Başkanı’nın kendisini üçüncü arayışında da konuşmayı reddetmesinin ardından kovulduğunu söyledi. Bharara, Trump’la 2016 sonunda tanıştıklarını ve tanışmalarının ardından Trump’ın kendisiyle “bir şekilde ilişki” kurmaya çalıştığını söyledi.

Bu durumun “uygunsuz” olduğunu hissettiğini belirten Bharara, “Obama’nın yedi buçuk yıl boyunca beni arama sayısı sıfırdır. Donald Trump’tan beklediğim telefon sayısı da sıfırdı çünkü bazı kişiler hakkındaki yasal süreçleri göz önünde bulundurursak, Trump ile mesafeli bir ilişkimiz olmalıydı” dedi.