Belediye 23 mezar taşının yıkımına karar verdi

Batman'da aralarında 10 Ekim Katliamı'nda yaşamını yitiren bir kişinin mezarının da olduğu 23 mezar taşı için yıkım talimatı verildi

Belediye 23 mezar taşının yıkımına karar verdi

Batman’da kayyım atanan Belediye, merkez İkiztepe Köyü Mezarlığında bulunan 23 mezar taşının, “örgüt propagandası içeren yazılar olduğu” iddiasıyla yıkımına karar verdi.

Belediye’nin yıkımına karar verdiği mezar taşlarının büyük kısmının PKK ve YPG’lilere ait mezarlarda olduğu, birinin ise 10 Ekim Katliamı’da yaşamını yitirenlerden Meryem Bulut’un mezarı olduğu belirtildi.

“Mezar taşlarında örgüt propagandası” yapıldığını ‘tespit’ eden polisin durumu Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirmesi üzerine tutanak tutularak, 23 mezar taşının sökülmesi için Batman Belediyesi’ne yazı ile bilgi verildi.

Belediye Başkan Vekili Ertuğ Şevket Aksoy da Mezarlıklar Müdürlüğü’ne yazı göndererek, mezar taşlarının sökülmesini istedi. Yazıda, “Yapılan kontrollerde müdürlüğünüz yönetiminde bulunan mezarlıklarda suç teşkil edecek şekilde dizayn edilmiş 30.12.2016 tarih ve 2645 sayılı yazımızla bu mezarların kaldırılması istenmiştir. Ancak konusu suç teşkil eden ve bölücü terör örgütünü övücü ifadelere yer verilen mezar taşlarının hala kaldırılmadığı görüldüğünden, söz konusu mezar taşlarının kaldırılarak, en geç 15.02.2017’ye kadar örf ve adetlerimize uygun ve geleneksel mezar taşlarının yerleştirilmesini, aksi takdirde sorumlu personel hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılacağı hususunda bilgi ve gereğini rica ederim” denildi.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this