Behice Boran: TİP sosyalizme toplumsal meşruiyet kazandırmıştır

TÜSTAV, Behice Boran'ın Sofya Radyosu'nda konuk olduğu bir programın ses kaydını yayınladı.

Behice Boran: TİP sosyalizme toplumsal meşruiyet kazandırmıştır

Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı (TÜSTAV), Behice Boran’ın Sofya Radyosu’nda konuk olduğu bir programın ses kaydını yayınladı.

TÜSTAV’dan yapılan açıklamaya göre Behice Boran’ın Sofya Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümü şefi Stefka Pırvanova’yla yaptığı görüşme kaydından bir kopya Pırvanova tarafından TÜSTAV’a bağışlandığı belirtildi.

Behice Boran’ın konuşmasının bir kısmı şu şekilde:

Türkiye İşçi Partisi’nin yaptığı, başardığı en önemli işlerden birisi de sosyalizme toplumsal meşruiyet kazandırmış olmasıdır.

Toplumsal meşruiyet yasal meşruiyetten daha önemlidir. Çünkü yasal meşruiyet iktidarın gücüne ve keyfine göre yitirilebilir ama toplumsal meşruiyet kazanılmışsa, o kalır.

Türkiye İşçi Partisi sosyalizmle, işçi sınıfı hareketiyle kitleler arasında bağlar kurdu. Sosyalizmi kitlelere götürdü. Daha 1960’larda köylerde, gecekondu mahallelerinde, yaptığımız kahve toplantılarında “Sosyalist Türkiye” sesleri yükselirdi.

Türkiye toplumu artık bir daha hiçbir zaman Türkiye İşçi Partisi olmamış gibi olmayacaktır. Çünkü Türkiye İşçi Partisi, Türkiye işçi sınıfı hareketine ve Türkiye toplumuna bir daha geriye çevrilemez, geriye alınamaz yeni bir aşama kazandırmıştır. Şimdi parti, bu yeni aşama düzeyinde ve sözünü ettiğim toplumsal meşruiyet zemininde çalışmalarını ve mücadelelerini sürdürmektedir.