"Başkanlığı" anlatan filme engel: Haluk Bilginer'in de oynadığı film sansürden geçemedi

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nde Haluk Bilginer'in oynadığı 'Son Şnitzel' isimli "Başkanlığı" anlatan filmin gösterimi engellendi.

İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde Haluk Bilginer’in oynadığı ‘Son Şnitzel’ isimli “Başkanlığı” anlatan filmin gösterimi engellendi.

Sinema yazarı Şenay Aydemir’in Gazete Duvar‘daki haberine göre, bugün başlayan 16’ncı İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programında yer alan “Son Şnitzel” isimli film eser işletme belgesi alamadığı için festivalde gösterilemeyecek. İsmet Kurtuluş ve Kaan Arıcı’nın yönettiği 22 dakikalık kurmaca filmin bugün seyirciyle buluşması bekleniyordu.

Yönetmenler: Kurul sansür istedi

Filmin yönetmenleri bir açıklama yaparak, İstanbul Telif ve Sinema Müdürlüğü’ne yaptıkları eser işletme belgesi başvurusuna 10 Şubat tarihinde Değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu tarafından verilen yanıtta bazı sahnelerin çıkarılmasının istendiğini ifade etti.

Yönetmenler ise değişiklikleri yapmayı reddederek, bu koşullar altında “Son Şnitzel” filminin Türkiye’de eser işletme belgesi talep edilen festivallerde gösteriminin mümkün olmayacağını belirtti.

Filmde Haluk Bilginer’in Büyük Türkiye Cumhuriyeti’nin 47’nci başkanını canlandırdığı film 2467 yılında geçiyor. Birleşmiş Milletler “Dünyayı Terk Edin Mars’taki Kolonilere Yerleşin” çağrısı yapınca son arzusu şnitzel yemek olan başkan yaverini görevlendiriyor. Ancak son tavuk 200 yıl önce görülmüştür ve yaverin işi oldukça zordur.

Aydemir: Kahin olmaya gerek yok

Şenay Aydemir, sansürle ilgili değerlendirmesini şu sözlerle bitiriyor:

“Filmi göremediğimiz için net bir yorumda bulunmak zor ama tanıtım bültenlerinde yer alan yukarıdaki ibarelere bakarak sansür gerekçesinin politik olduğunu öngörmek kahinlik olmasa gerek.”