Barış Manço'nun "Hayır" şarkısını isteyen radyo dinleyicisi reddedildi

Barış Manço'nun "Hayır" şarkısını isteyen radyo dinleyicisi reddedildi.

Barış Manço'nun

2 Ocak 1999’da aramızdan ayrılan Barış Manço’nun ölüm yıldönümünde “Hayır” şarkısını isteyen radyo dinleyicisinin isteği “Biz o toplara girmeyelim şimdi” denilerek reddedildi.

Hürriyet gazetesi yazarı Onur Baştürk, adını vermediği radyo kanalının, bir dinleyicinin “Hayır” isimli şarkının çalınması isteğini “Biz o toplara girmeyelim şimdi, bu şarkı yerine size başka bir Barış Manço şarkısı çalsak olmaz mı?’” diyerek geri çevrildiğini yazdı.

Baştürk  “Barış Manço’nun eski ‘Hayır’ı ve takside olanlar” başlıklı yazısında olayı şu sözlerle anlattı:

“Önceki gün trafiğin ortasında, taksideyim. Kış güneşi gıcık bir şekilde yüzüme vurmuş, öyle tıngır mıngır ilerliyoruz. Radyo kanallarından biri bağır çağır açık. Programcı, Barış Manço’nun ölüm yıldönümü sebebiyle sadece onun şarkılarını çalıyor. Dinleyiciden de istek alıyormuş. Tam o sırada dinleyicilerden birinin ‘Hayır’ şarkısını istediğini söylüyor programcı. Malum, bu şarkı referandum nedeniyle bir anda yeniden popüler oldu. Dizelerinde geçen ‘Hayır hayır, yüz bin kere hayır, inanmıyorum sana’ sözlerinden dolayı. Programcı diyor ki: ‘Biz o toplara girmeyelim şimdi, bu şarkı yerine size başka bir Barış Manço şarkısı çalsak olmaz mı?’

Taksici, sanki şarkıyı isteyen dinleyiciymiş gibi programcıya verip veriştirmeye başlıyor, ‘Bak bak, nasıl da korktu!’ diye.

Böyle yani, referanduma doğru giderken sosyal hayatın içinden evet-hayır ikilemleri, coşmaları. Minik bir enstantane.”