Baldız, bacanak, yeğen... AKP kamuda 2 yılda 280 kişiyi açıktan atadı

2 yıl içerisinde AKP'ye 280 kişinin, KPSS engeline takılmadan açıktan atama yöntemi ile devlet kadrolarında hızla yükseldiği ortaya çıktı.

Baldız, bacanak, yeğen... AKP kamuda 2 yılda 280 kişiyi açıktan atadı

2 yıl içerisinde AKP’ye 280 kişinin, KPSS engeline takılmadan açıktan atama yöntemi ile devlet kadrolarında hızla yükseldiği ortaya çıktı.

Türkiye’de milyonlarca kişi kamuda işe girmek için KPSS’de ömrü tüketirken, belediye, valilik ya da bakanlıkların özel kalem ve müşavir kadrolarına açıktan atanan AKP’liler, kısa süre sonra istediği başka kuruma geçiyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun konuya ilgili soru önergesine “TBMM hariç Devlet Personel Başkanlığı’nca 1 Eylül 2014 ile 1 Temmuz 2016 arasında verilen toplam açıktan atama izin sayısı 280’dir” diye yanıt verdi.

Baldızlar, bacanak, yeğen…

AKP döneminde çok sayıda kişi, sınavsız olarak işe girdi. Sözcü’den Ali Ekber Ertürk‘ün aktardığına göre, CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç bir süre önce “VIP Torpil Listesi” diyerek bu atamaların bir bölümünü açıklamıştı. Listede şu isimler vardı:

– Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in çiftçilikle uğraşan yeğeni, Yurtdışı Türkler Başkan Müşaviri yapıldı. Şimşek’in baldızı sınavsız TOKİ’de göreve başlatıldı. Baldızının eşi, AB Bakanlığı’na müşavir yapıldı.
– İçişleri eski Bakanı Efkan Ala’nın kız kardeşi Şırnak Valiliği Özel Kalem Müdürü yapıldı. Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı’na atandı.
– AKP’li Hüseyin Çelik’in Özel Kalem Müdürlüğü’ne getirilen Kanal 7 muhabiri TRT’ye kaydırıldı ve müdür yapıldı.
– Eski Bakan Muammer Güler’in yeğeni Özel Kalem Müdürlüğü’nde memur oldu, sonra da AB uzmanlığına atandı. AKP’li Alpaslan Kavaklıoğlu’nun oğlu Kırşehir Belediyesi’ne Özel Kalem Müdürü oldu. Ardından da Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne uzman yapıldı.
– AKP eski milletvekili Mustafa Çetin’in damadı Volkan Metin Tekirdağ Valiliği’ne özel kalem müdürü olarak atandı. Uzman olarak TRT’ye geçti.
– Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ağabeyinin bacanağı sınavsız olarak TİB’de işe alındı ve uzman yapıldı. Kültür Bakanı Nabi Avcı’nın yeğeninin eşi KOSGEB’te işe başladı.