Bakanlık'tan 'pırlantalı kılıç' açıklaması

Ardahan'da bulunan tabutla ilgili Rus medyasında çıkan haberler sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlık'tan 'pırlantalı kılıç' açıklaması

Ardahan’ın Merkez’e bağlı Karagöl Mahallesi’ndeki bir inşaat temeli kazısında tabut içinde cesedi bulunan Rus generalle ilgili tartışmalar sürüyor.

1877-1878 Osmanlı – Rus savaşında ölen Rus Tümgeneral Vasiliy Geyman’a ait olduğu düşünülen tabutun içinde pırlanta bir kılıcın da olması gerektiği yönünde Rus medyasında çıkan haberler sonrasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Gazete Habertürk’ten Aykut Yılmaz‘a konuşan Bakanlık yetkilileri, tabutun Ardahan Cumhuriyet Başsavcısı’nın gözetiminde Kültür ve Turizm Bakanlığı İl Müdürlüğü temsilcisi, polis ve arkeologlardan oluşan bir heyetin önünde açıldığını söyleyip “Kılıç olsaydı bunu saklamazdık. Bütün Ardahan halkı seyrederken kapak açıldı. İçinde kılıç olmadığı gibi herhangi bir taşınır kültür varlığı da bulunmadı” ifadelerini kullandı.

“Sanki tespit etmişiz gibi ‘kılıcı da olması lazım’ diyorlar”

Yetkili, cesedin kime ait olduğunu henüz tespit edemediklerini belirterek “Kimliğini tespit edemediğimiz bir insanla ilgili, sanki tespit etmişiz gibi ‘Bunun kılıcı da olması lazım’ diyorlar. Şu anda tabutun bulunduğu alanda başka mezar odalarının olabileceği olasılığı üzerinde duruyoruz. O alanın ve mezar odasının tescil edilmesi için çalışma yapıyoruz” diye konuştu.

http://gazetemanifesto.com/2017/05/02/rus-medyasi-soruyor-geymanin-pirlantali-kilici-nerede/