Bahçeli'den YSK'ya "Acilen oylarımızı say" çağrısı

MHPlideri Devlet Bahçeli, partisine yönelik "MHP'liler 'Evet' demedi" eleştirisine karşı YSK'ya "acil açıklama yap" çağrısında bulundu.

Bahçeli'den YSK'ya

AKP’nin başkanlık sistemi referandumundaki ortağı MHP’nin lideri Devlet Bahçeli, partisine yönelik “MHP’liler ‘Evet’ demedi” eleştirisine karşı YSK’ya “acil açıklama yap” çağrısında bulundu.

Partisinin grup toplantısında konuşan Bahçeli, “Henüz sandık sonuçları belli olmadan MHP’yi suçlamaya başladılar. Yüzde 80’ini oy vermediğini ahlaksızca uydurdular. YSK acilen bir açıklama yapmalı, Eğer imkân varsa hangi partiden kimlerin ‘evet’ veya ‘hayır’ dediğini tespit eden bir mekanizma geliştirilmelidir” dedi.

Bahçeli, referandumdaki şaibe ve usülsüzlükler içinde “16 Nisan’da sandıktan çıkan sonuçlara tahammülsüzlük niyedir? Maalesef kaos lobisi, yine ar damarı çatlamışçasına faaliyettedir” yorumunu yaptı.

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

Türk milleti iradesini göstermiş, yeni bir dönemin kapısını aralamıştır. Demokrasi hayatımızda bir milat, siyasi tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Milliyetçi Hareket başladığı bir işi yarım bırakmamış, verdiği sözün altında kalmamıştır. Bu ülke için ettiğimiz yeminler tutulmuştur. Bizde hile arayan 16 Nisan’da hüsrana uğramıştır. Bu gelişme azımsanamayacak küçümsenemeyecek bir başarıdır. Türkiye’nin ayağındaki prangalar sökülüp atılmış, milli ve tarihi haklarımıza onay verilmiştir. İstikbalimizin önündeki prüzler kaldırılmıştır.

“HDP dağıldı, CHP baltayı taşa vurdu”

16 Nisan’ın kazanan veya kaybedenleri bellidir ve ortadadır. Kazanan Türk milletidir. Hayır veya evet diyen tüm vatandaşlarımızdır. Kazanan Türkiye, kazançlı çıkan bayraktır, devlettir. Kaybedenler kulübü ise oldukça kalabalık ve karmaşıktır. 16 Nisan’da FETÖ yerlebir olmuştur. PKK, hapı yutmuş sonu görünmüştür. HDP dağılmış, CHP ise baltayı taşa vurmuştur.

“Sistem tartışmaları tedavülden kalktı”

18 maddeden ibaret anayasada değişiklik yapılmasına yönelik kanun teklfine yönelik ilk oylama 9 Ocak 2017’den 15 Ocak’a kadar sürmüştür. İkinci tur ise 17 Ocak-21 Ocak tarihleri arasında yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanı, kabul edilen anayasa değişikliklerini 10 Şubat’ta onaylamış ve değişiklikler millete sunulması için 11 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Türkiye pazar günü sandık başına gidip onay vermiş ve bu bahsi açılmamak üzere kapatmıştır. Sistem tartışmaları tedavülden kalkmıştır. 16 Nisan’da anayasa değişiklikleriyle ilgili milletimizin görüşüne müracaat edilmiştir. 16 Nisan’ı hazmedemeyenler, karanlık çevrelerdir.

“Bir grup provokatör MHP’yi hedef aldı”

Kaos lobisi ar damarı çatlamışçasına faaliyettedir. Yerli ve yabancı odaklar son kozlarını oynamaktadır. Bildik ve tanıdık simalar kargaşaya çanak tutmaktadır. 16 Nisan’da millet tarafından boğulduklarından haberleri yoktur. 16 Nisan akşamı, sandıkların açılıp sonuçların açıklanmasıyla birlikte, bir kısım kimliksiz, kişiliksiz provokatör MHP’yi hedef almıştır. Utanmasalar, 81 ilde kurulan tüm sandıklara hangi partiden oy geldiğini anlatmaya çalışacaklardı. Allahtan bu kadar alçalmayı başaramadılar. Yine de bulanık suda balık avlamak için küflü oltalarını salladılar. Partimize gönül veren kardeşlerimizin yüzde 80’inin oy vermediğini ahlaksızca söylediler.

“Bre ahlaksız, bre kemiksiz'”

Milliyet Gazetesi’de köşesi bulunan bir ezik (Mehmet Tezkan) şöyle yazmış: Referandumun kaybedeni MHP. MHP’yi zor günler bekliyor. Sen nesin, bre ahlaksız bre kemiksiz! Kafalar almıyor sanırsın bidon!

YSK acilen çalışma yapmalı”

“Yüksek Seçim Kurulu acilen bir çalışma yapmalıdır. Eğer imkan varsa evet yada hayır tercihlerinin hangi partilere ait olduğunu ölçen bir mekanizma bulunuyorsa kurulan tüm sandıklarda tercihi evet olan MHP’li seçmenlerin sayısı ortaya çıkarılmalıdır. Oy mu kaybettik, oy mu kazandık belli olmalıdır”