Bahçede bulduğu kutu patladı

Tokat'ın Erbaa ilçesinde iki köyde bir kutu içerisine yerleştirilmiş bomba patladı.

Bahçede bulduğu kutu patladı

Tokat’ın Erbaa ilçesinde iki komşu köyde, bomba düzeneği olduğu tahmin edilen kutular patladı. Bombalardan biri elinde infılak eden 71 yaşındaki Hanife Çilhoroz elleri ve yüzünden yaralandı.

Erbaa ilçesine bağlı Ocakbaşı Köyü’nde yalnız yaşayan Hanife Çilhoroz’un (71) 3 gün önce evinin arka bahçesinde bulduğu tahta kutuyu açınca patlama meydana geldi. Vücudunun çeşitli yerlerinden yaralanan yaşlı kadın, komşuları tarafından Erbaa Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Çilhoroz, buradaki müdahalenin ardından götürüldüğü Tokat Devlet Hastanesi’nde yapılan tedaviden sonra taburcu edildi.

Çilhoroz, köydeki tek katlı ahşap evde yalnız yaşadığını söyledi.

Olay günü sabah saatlerinde evinin arka bahçesinde tahtadan bir kutu gördüğünü anlatan Çilhoroz, “Bu da nedir’ diye elime aldım. Çivilerini söktüm. İçinde teller vardı. ‘Komşuya göstereyim’ diye düşündüğüm sırada patladı. Patlama nedeniyle kırılan evin camları dizime battı. Elimin parmakları kırık. Sol gözümü kaybetme riskim var” dedi.

AA‘da yer alan habere göre güvenlik güçleri, ilk incelemelere göre kutunun içinde bomba olduğunun tahmin edildiğini ve incelemenin sürdüğünü belirtti.

Komşu köyde de benzer olay

Ocakbaşı Köyü’ne yakın bir başka köyde de yaklaşık 6 ay önce yine kutudaki patlama sonucu bir kişi yaralanmıştı. Süslü bir kutu içerisinde yerleştirilmiş bomba düzeneği, bu kez bir erkeğin elinde patlamış, saldırıya uğrayan kişinin yaşadıklarını anlatan bir köylü ise yaşananları “Bağırsakları falan hep dışarı dökülmüş adamın kolları falan hep yaralı” diye ifade etmişti.

İki köyde yaşanan saldırılarla ilgili jandarma soruşturma başlattı.