Bahadır Grammeşin katiline müebbet istemi

Diyanet İşleri, ezan sesinin daha rahat duyulabilmesi ve anlaşılabilir olması için 80 desibel olmasını kararlaştırdı.

Bahadır Grammeşin katiline müebbet istemi

Kadıköy’de bıçaklanarak öldürülen ÖDP üyesi Bahadır Grammeşi’nin katiline müebbet hapis cezası istendi.

8 Mayıs 2015’te Kadıköy’de kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken çeteciler tarafından bıçaklanarak öldürülen Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Eğitim-Sen üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin’in katillerinin yargılandığı davanın 12. duruşması bugün Kartal’da Anadolu Adalet Sarayı’nda görüldü.

Birgün‘de yer alan habere göre, Tutuklu sanıklar Erkan Çınar, Cemal Diri, Mert Nikelay, Yahya Burak Ataç ve Murat Topraktepe ile tutuksuz sanıklar Serhat Ali Günay ve Hasan Özcan’ın yargılandığı davada Savcı, dosyanın esasına ilişkin mütalaasını açıkladı. Mütalaada Grammeşin’i öldüren Erkan Çınar’ın müebbet hapis ile cezalandırılması talep edildi.

Grammeşin’in avukatları mütalaaya katıldı

Savcı, sanık Yahya Burak Ataç, sanık Murat Topraktepe, sanık Cemal Diri, sanık Mert Nikelay için Erkan Çınar’ın öldürme suçuna yardım etmeleri gerekçesiyle ayrı ayrı 10 ila 15 yıl arası hapisle cezalandırılmalarını istedi. Ayrıca sanıklara, Grammeşin’in arkadaşlarını yaralama suçunda da ayrı ayrı cezalar verilmesi talep edildi.

Dava ertelendi

Bahadır Grammeşin’in avukatlarından Ayhan Erdoğan, savcının sunduğu mütalaaya katıldıklarını, olayın bütünlüklü işlendiğini ve iyi halden dolayı bir indirimin gerçekleşmemesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, tüm sanıkların tutuklu yargılanmalarının devamını talep etti. Sanık Erkan Çınar’ın avukatları mütalaasını kabul etmeyerek savunma için ek süre talep etti. Tüm sanıkların tutuklulukların devamına karar veren mahkeme heyeti duruşmayı 17 Mart 2017, saat 13.30’a erteledi.