AYM HDP'li vekilin başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, HDP Milletvekili Gülser Yıldırım’ın başvurusunu reddetti. Yıldırım, tutuklanmanın hukuki olmadığı, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği ile yönünde başvuru yapmıştı. Yüksek Mahkeme kararında şöyle denildi: “Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 16/11/2017 tarihinde, Gülser Yıldırım tarafından yapılan bireysel başvuruda (B. No: 2016/40170), “tutuklamanın hukuki olmadığına”, “ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının... View Article

AYM HDP'li vekilin başvurusunu reddetti

Anayasa Mahkemesi, HDP Milletvekili Gülser Yıldırım’ın başvurusunu reddetti. Yıldırım, tutuklanmanın hukuki olmadığı, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiği ile yönünde başvuru yapmıştı.

Yüksek Mahkeme kararında şöyle denildi:

“Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu 16/11/2017 tarihinde, Gülser Yıldırım tarafından yapılan bireysel başvuruda (B. No: 2016/40170), “tutuklamanın hukuki olmadığına”, “ifade özgürlüğü ile seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının ihlal edildiğine” ve “soruşturma dosyasına erişimin kısıtlandığına” ilişkin iddiaların açıkça dayanaktan yoksun olmaları, “yakalama ve gözaltına almanın hukuka aykırı olduğuna” ilişkin iddianın ise başvuru yollarının tüketilmemiş olması nedenleriyle kabul edilemez olduğuna karar vermiştir.”